Hemşirelerin mesleki bulaşıcı hastalıklarda aşılanmaya karşı bilgi, tutum, davranışları ve aşı karşıtlığı durumlarının belirlenmesi
Determination of nurse's knowladge, attitude behavior and vaccination against vaccination in occupational infectious diseases
- Tez No: 797116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sağlık ekibinin önemli bir üyesi olan hemşireler, yaptıkları iş dolayısıyla çok sayıda iş sağlığı risklerine maruz kalmaktadırlar. Hemşirelerin çalışma şartları nedeniyle en fazla risk altında kaldıkları etmenler biyolojik olanlardır. Biyolojik etmenler aynı zamanda birçok enfeksiyon hastalığının da sebebi olarak gösterilirler. Hasta ile birebir temas halinde olan hemşirelerin burada kazanacakları enfeksiyonlar birimdeki diğer hastalar, diğer sağlık personelleri, aile bireyleri ve toplum içi diğer temaslar içinde ciddi risk oluşturur. Aşıyla önüne geçilebilir hastalıklarda, sağlık profesyonellerinin sağlığı ve hastane enfeksiyon kontrol komitesinin programlarının temelini, bu hastalıklara karşı bağışıklığın sağlanması ve sürdürülmesi oluşturur. Hemşirelerin büyük çoğunlukla katıldığı başarılı bir aşılama programı immünizasyonu sağlar, güçlendirir, enfeksiyonların yayılmasına engeller, işgücü kaybını önler, salgın hastalıklar ve pandemiler sırasında sağlık hizmetlerinin devamlılığını sağlar, doğrudan ve dolaylı maliyetleri azaltır. Hemşireler için yürütülecek etkin bir bağışıklama programı ile enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi sağlanabilir. Ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik zorunlu aşı uygulaması olmamakla birlikte 2016 yılında Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Erişkin Bağışıklama Rehberi Yayınlamıştır. Yayınlanan rehbere göre; sağlık profesyonellerine yetişkin tip difteri-tetanos(Td), kızamık-kızamıkçık-kabakulak(KKK), hepatit A, hepatit B, suçiçeği ve mevsimsel influenza aşılarının yapılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nurses, who are an important member of the healthcare team, are exposed to many occupational health risks due to the work they do. The factors that nurses are most at risk due to working conditions are biological ones. Biological factors are also shown as the cause of many infectious diseases.In direct contact with the patient infections that nurses will acquire here, other patients in the unit, other health creates a serious risk for personnel, family members and other contacts within the community. In vaccine-preventable diseases, the health of health professionals and the foundation of the programs of the hospital infection control committee are to provide and maintain immunity against these diseases. A successful vaccination program, in which nurses participate, provides immunization, strengthens, prevents the spread of infections, prevents loss of workforce, ensures the continuity of health services during epidemics and pandemics, reduces direct and indirect costs. With an effective immunization program for nurses, the risk of infection can be minimized. Although there is no mandatory vaccination for healthcare workers in our country, 2016 Infectious Diseases and Clinical Microbiology Specialization Association of Turkey Adult Published Guidance on Immunization. According to the published guide; to health professionals adult-type diphtheria-tetanus (Td), measles-rubella-mumps (KKC), hepatitis A, hepatitis B, It has been suggested that varicella and seasonal influenza vaccines be given.