Özelleştirmenin yazılı basında temsili
Representation of customization in printed press
- Tez No: 797139
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Özelleştirme, ekonomik ve sosyal sonuçlar ortaya çıkaracak niteliklere sahip bir kavramdır. Keynesyen ekonomi yaklaşımında, kamunun faaliyetleri ekonomik sonuçlarından ziyade sosyal sonuçları ile değerlendirilmiştir. Ancak yaşanan ekonomik kriz, söz konusu faaliyetleri ekonomik boyutları ile beraber değerlendirmeyi zorunlu kılmıştır. Türkiye'de 1980'li yıllarda gündeme gelmeye başlayan özelleştirme, kamu tarafından yürütülen ekonomik faaliyetlerin özel sektöre devredilmesini merkeze alan bir anlayış olarak görülmüştür. Çalışmada özelleştirme ve temsil kavramları tüm yönleriyle incelendikten sonra, özelleştirmenin medyada temsili, gazetelerde özelleştirmeyle ilgili içerikler üzerinden tartışılmıştır. Çalışma kapsamında 1 Ocak 2018- 31 Aralık 2018 tarihleri arasında farklı yayın politikalarına sahip olan Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Sabah ve Sözcü gazetelerinde ön okuma yapılarak, özelleştirmeyle ilgili veya ilişkili içerikler tespit edilip, nitel yönelimli içerik analizi oluşturulmuştur. Analizlerde özelleştirmenin, mağduriyet, yolsuzluk, hukuksuzluk, rant, peşkeş gibi kavramlar kullanılarak gazetelerde temsil edildiği; muhalefet partileri ve STK temsilcileri ile siyasi iktidara muhalif gazete ve gazeteciler tarafından sert biçimde eleştirildiği görülmüştür. Sonuç olarak özelleştirme kavramının Türk basınında büyük ölçüde olumsuz bir kavram olarak temsil edildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Privatization is a concept that has qualities that can lead to economic and social consequences. In the Keynesian economic approach, public activities were evaluated by their social consequences rather than their economic consequences. However, the economic crisis has made it necessary to evaluate these activities together with their economic dimensions. Privatization, which became the current issue in the 1980s in Turkey, has been seen as an understanding that centers on the transfer of economic activities implemented by the public to the private sector. In the study, after examining the concepts of privatization and representation in all aspects, the representation of privatization in the media was discussed through the content related to privatization in newspapers. Within the scope of the study, preliminary readings for the period between January 1 2018 and December 31, 2018 have been made in Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Sabah and Sözcü newspapers, which have different editorial policies, and content associated with or related to privatization was identified and an additional qualitative content analysis was conducted. In the analyzes, it has been observed that privatization is represented in newspapers using concepts such as aggrievement, corruption, unlawfulness, unearned income, and benefit providing, and it has been harshly criticized by opposition parties and NGO representatives, as well as by newspapers and journalists opposing the political power. As a result, it has been acknowledged that the concept of privatization is largely represented as a negative concept in the Turkish press.