Duchenne musküler distrofi'li çocuklarda ikili görev performansının incelenmesi
Investigation of dual task performance in children with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 797140
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kayabınar, B. Duchenne Musküler Distrofi'li Çocuklarda İkili Görev Performansının İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Nöroloji Fizyoterapistliği Programı Doktora Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışma Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocukların ikili görev performansının tipik gelişim gösteren yaşıtlarına göre etkilenimini belirlemek, farklı fonksiyonel seviyedeki çocukların ikili görev performanslarını karşılaştırmak ve DMD'li çocuklarda ikili görev performansını etkileyebilecek parametreler ile ikili görev performansı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 6 yaşından büyük ve 10 metrelik mesafeyi bağımsız yürüyebilen 45 DMD'li çocuk ve 49 tipik gelişim gösteren yaşıtı dahil edildi. Çocukların demografik bilgileri kaydedildikten sonra tüm çocukların motor-motor ve bilişsel-motor ikili görev performansları ve bilişsel seviyeleri değerlendirildi. Ek olarak DMD'li çocukların; fonksiyonel seviye, kassal performans, ambulasyon, denge, düşme korkusu ve frekansı, yürüyüş, bağımsızlık, aktivite ve katılım ve yaşam kalitesi değerlendirme sonuçları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Kayabınar, B. Investigation of Dual Task Performance in Children with Duchenne Muscular Dystrophy. Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Programme of Neurology Physiotherapy Doctor of Philosophy Thesis, Ankara, 2023. This study was planned to determine the effects of the dual-task performance of children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) compared to their typically developing peers, to compare the dual-task performance of children at different functional levels, and to determine the relationship between parameters that may affect dual-task performance in children with DMD. Forty-five DMD children older than 6 years of age and able to walk 10 meters independently, and 49 typically developing peers were included in the study. After recording the children's demographic information, the motor-motor and cognitive-motor dual-task performances and cognitive level of all children were evaluated. In addition, functional level, muscle performance, ambulation, balance, frequency and fear of falling, gait, independence, activity and participation, and quality of life results for children with DMD were recorded.