Representations of labor protests against privatization in turkish press: The cases of SEKA and TÜPRAŞ
Özelleştirmeye karşı gerçekleştirilen işçi eylemlerinin yazılı basında temsili: SEKA ve TÜPRAŞ örneği
- Tez No: 217149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de özelleştirmeye karşı gerçekleştirilen işçi eylemlerinin gazetelerde haberleştirilme yapısının çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla seçilen beş gazetede SEKA ve TÜPRAŞ'ın özelleştirmesine karşı girişilen eylemler hakkındaki haberlerin söylemi incelenmiştir. Haber metinlerinde anlamların hangi uzlaşımlar etrafında üretildiği haberlerin dilsel ve anlatısal özellikleri çerçevesinde çözümlenmiştir. Ayrıca, haberlerde Türkiye'de egemen ideoloji haline gelmiş olan yeni sağ ideolojinin çeşitli söylemsel öğeleri kendine eklemleyerek oluşması ve sabitlenmesi, neleri dışlayarak veya neleri dahil ederek inşa edildiği, bu inşa sürecinde taraflar arasında nasıl bir mücadelenin olduğu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze how labor?s protests against the privatization in Turkey, are reconstructed in news. So, news discourse on labor protests against privatization of SEKA and TÜPRAŞ investigated in five newspapers of Turkey. During analysis, on which reconciliations meaning in the news are constructed was probed by both identifying the linguistic and narrative aspects of the news. Therefore discourse analyses will be applied to study how and on which level a pro-privatization ideology production is realized in the labor protest against privatization news. So, construction of a hegemonic ideology in Turkey by joining various discourse elements, and if there are any conflicts between parties in this construction was investigated.