Duchenne musküler distrofili çocuklarda telerehabilitasyon ile uygulanan fonksiyonel inspiratuar kas eğitiminin solunumsal ve fonksiyonel parametreler ile yaşam kalitesi üzerine etkileri: Randomize kontrollü çalışma
Effects of functional inspiratory muscle training applied with telerehabilitation on respiratory and functional parameters and quality of life in children with duchenne muscular dystrophy: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 979878
  2. Yazar: BÜŞRA TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR NAZ GÜRŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Duchenne Musküler Distrofi (DMD)'li çocuklarda inspiratuar kas eğitiminin (İKE) ve telerehabilitasyon uygulamalarının olumlu etkileri tanımlansa da telerehabilitasyon temelli fonksiyonel İKE ile ilgili çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı DMD'li çocuklarda telerehabilitasyon temelli fonksiyonel İKE'nin solunumsal ve fonksiyonel parametreler ile yaşam kalitesi üzerine etkilerinin temel İKE ve kontrole göre karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 40 DMD'li çocuk (Ortalama yaş:10,2±1,8 yıl) dahil edilmiştir. Randomizasyon sonrası belirlenen fonksiyonel ve temel İKE gruplarına 8 hafta boyunca İKE verilmiş, kontrol grubuna rutin tedavileri uygulanmıştır. Çocukların demografik ve klinik bilgileri kaydedilmiştir. Eğitim öncesinde ve sonrasında; pulmoner fonksiyonlar (solunum fonksiyon testi), solunum kas kuvveti (maksimal inspiratuar-ekspiratuar basınç ölçümleri), dispne şiddeti (mMRC Dispne Skalası), fonksiyonel kapasite (6-dakika yürüme testi [6DYT] ve süreli performans testleri), periferik kas kuvveti (hand-held dinamometre) el kavrama kuvveti (hand-grip dinamometre), göğüs kafesi esnekliği (göğüs çevre ölçümü) ve yaşam kalitesi (Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri) değerlendirilmiştir. Gruplar arası sayısal değişkenlerin karşılaştırmasında Tek Yönlü ANOVA ya da Kruskal-Wallis Testi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki Kare Testi kullanılmıştır. Grupların eğitim öncesi ve sonrası değişimlerinin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde iki yönlü ANOVA analizi yapılmıştır. Bulgular: Gruplar demografik ve klinik özellikler açısından benzerdi (p>0,05). Eğitim sonrası fonksiyonel ve temel İKE gruplarında pulmoner fonksiyonlar, solunum kas kuvveti, fonksiyonel düzey, göğüs kafesi esnekliği ve yaşam kalitesi skorlarında iyileşme elde edildi (p<0,05). Üst ekstremite proksimal kas kuvveti sadece fonksiyonel İKE grubunda anlamlı derecede artış gösterdi (p<0,05). Gruplararası karşılaştırmada fonksiyonel İKE grubunda solunumsal ve fonksiyonel birçok parametredeki kazanımın temel İKE'ne göre daha fazla olduğu sonucuna varıldı (p<0,05). 6DYT skorundaki ve yaşam kalitesindeki iyileşme fonksiyonel ve temel İKE gruplarında benzerdi (p>0,05). Sonuçlar: Çalışma bulguları, telerehabilitasyon temelli fonksiyonel İKE'nin DMD'li çocuklarda solunumsal ve fonksiyonel kapasiteyi artırarak yaşam kalitesini iyileştirdiğini göstermektedir. Temel İKE'ye kıyasla daha yüksek düzeyde kazanım sağlayan fonksiyonel İKE'nin, uzaktan erişilebilir ve uygulanabilir yapısı sayesinde klinik rehabilitasyon süreçlerine entegre edilmesi, DMD'li çocukların uzun dönemli fonksiyonel yönetiminde önemli bir katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: While the beneficial effects of inspiratory muscle training (IMT) and tele-rehabilitation interventions have been reported in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD), evidence regarding telerehabilitation-based functional IMT remains lacking. The present study aims to investigate, in a comparative manner, the effects of telerehabilitation-based functional IMT on respiratory and functional parameters, as well as on quality of life, in children with DMD, relative to basic IMT and control. Methods: A total of 40 children with DMD (mean age: 10.2 ± 1.8 years) were included in the study. Following randomization, the functional and basic IMT groups received an 8-week intervention, while the control group underwent routine treatment. Demographic and clinical data of the children were recorded. Before and after the training; pulmonary functions (pulmonary function test), respiratory muscle strength (maximal inspiratory–expiratory pressure measurements), dyspnea severity (mMRC Dyspnea Scale), functional capacity (6-minute walk test and timed performance tests), peripheral muscle strength (hand-held dynamometer), handgrip strength (hand-grip dynamometer), chest wall flexibility (chest circumference measurement), and quality of life (The Pediatric Quality of Life Inventory) were evaluated. For the comparison of numerical variables between groups, One-Way ANOVA or the Kruskal-Wallis Test was employed, while the Chi-Square Test was used for the comparison of categorical variables. To assess the differences in pre- and post-training changes across groups, a two-way repeated measures ANOVA was conducted. Results: The groups were comparable in terms of demographic and clinical characteristics (p>0.05). Following training, improvements were observed in pulmonary functions, respiratory muscle strength, functional level, chest wall flexibility, and quality of life scores in both the functional and basic IMT groups (p<0.05). Proximal muscle strength of the upper extremity showed a significant increase only in the functional IMT group (p<0.05). It was concluded that the gains in many respiratory and functional parameters were greater in the functional IMT group compared to basic IMT (p<0.05). Improvement in 6-minute walk test score and quality of life were similar between the functional and basic IMT groups (p>0.05). Conclusion: The study findings indicate that telerehabilitation-based functional IMT improves respiratory and functional capacity and enhances quality of life in children with DMD. Compared to basic IMT, functional IMT provides greater improvements, and its remote accessibility and feasibility suggest that integrating it into clinical rehabilitation programs may offer significant benefits for the long-term functional management of children with DMD.