Hemşirelerin human papilloma virüs ve aşılanma ile ilişkili bilgi ve inançları: Kesitsel tanımlayıcı çalışma
Nurses' knowledge and beliefs related to human papilloma virus and vaccination: A cross-sectional descriptive study
  1. Tez No: 797147
  2. Yazar: BURCU ŞAFAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKLİME SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerin Human Papilloma Virüs enfeksiyonu ve aşılanma ile ilgili bilgi ve inançlarının tanımlanmasıdır. Araştırma, tanımlayıcı, kesitsel araştırma tasarımında yapılmıştır. Araştırma örneklemini T.C. Sağlık Bakanlığı, kamu, üniversite ve özel hastanelerinde çalışan hemşireler (n:252) oluşturmuştur ve araştırmanın gücü (1-beta) 0,94-0.99 olarak hesaplanmıştır. Veriler, Demir (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ) ve Güvenç, Seven ve Akyüz (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış Human Papilloma Virüs Enfeksiyonu ve Aşılanmasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ile online google anket formu ile toplanmıştır. Veriler, Kolmogorov-Smirnov, student t testi, Kruskal Wallis ve Spearman'ın korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Hemşirelerin yaş ortalaması 33,79±8,12; çalışma yılı ortalaması 12,03±8,99 ve %90,1 kadındır. Hemşireler, HPV-BÖ'nin“HPV cinsel ilişki sırasında bulaşabilir”maddesini %96.0; diğer maddelere 2/3 oranında doğru yanıtlamıştır. Hemşirelerin HPV-BÖ toplam puan ortalaması 20,54±6,00; alt boyutlardan Genel HPV Bilgisi 11.35±2.89; HPV Tarama Testi Bilgisi 3.51±1.70; Genel HPV Aşı Bilgisi 3.60±1.30 ve Mevcut HPV Aşılama Programına Yönelik Bilgi puan ortalaması 2.08±1.67'dir. Hemşirelerin Human Papilloma Virüs Enfeksiyonu ve Aşılanmasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği toplam puan ortalaması 36,89±4,80; alt boyutlardan Algılanan Faydalar 8.81±1.83; Algılanan Duyarlılık 5.56±1.41; Algılanan Şiddet 12.14±2.23 ve Algılanan Engeller puan ortalaması 10.38±2.50'dir. Hemşirelerin sosyodemografik özelliklerinden“kadın olmak, çalışılan birim, güncel bilgileri takip etme, lisans sonrası HPV ve aşılanma ile ilgili ek eğitim alma, kongre/seminere katılma, aşılanmaya isteklilik”HPV-BÖ toplam ve bazı alt boyut puan ortalamalarına anlamlı düzeyde etkilidir (p0.05). HPV-BÖ ile diğer ölçeğin alt boyutlarından“algılanan faydalar”(r=0.329; p:0,001);“algılanan duyarlılık”(r=0.282; p:0.001),“algılanan şiddet”(r=0.140; p:0.026) puan ortalamaları arasında anlamlı pozitif yönde düşük düzeyde ilişki saptanmıştır. Hemşirelere lisans eğtiminde ve mezuniyet sonrası, güncellenerek HPV enfeksiyonundan korunma ve aşılanma konusunda eğitim verilmesi önerilmektedir. Bu konuda girişimsel ve nitel çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to define nurses' knowledge and beliefs about Human Papilloma Virus infection and vaccination. The research was conducted in a descriptive, cross-sectional research design. The research sample consisted of nurses (n:252) working in the Ministry of Health, public, university and private hospitals, and the power of the research (1-beta) was calculated as 0.94-0.99. Data were collected from the Human Papilloma Virus Knowledge Scale (HPV-BO) adapted to Turkish by Demir (2019) and the Human Papilloma Virus Infection and Vaccination Health Belief Model Scale adapted to Turkish by Güvenç, Seven and Akyüz (2016) and an online google survey. Collected in the form. Data were analyzed by Kolmogorov-Smirnov, independent groups student t test, Kruskal Wallis analysis and Spearman's rank correlation test. The mean age of the nurses was 33.79±8.12; the mean working years are 12.03±8.99 and 90.1% are women. Nurses, HPV-KS;“HPV can be transmitted during sexual intercourse”item 96.0%; answered the other items correctly about 2/3 of the time. The mean score of the nurses' HPV-KS total score average was 20.54±6.00; General HPV Knowledge from sub-dimensions 11.35±2.89; HPV Screening Test Knowledge 3.51±1.70; General HPV Vaccination Knowledge score average is 3.60±1.30 and Knowledge on Current HPV Vaccination Program is 2.08±1.67. Nurses' Health Belief Model Scale on Human Papilloma Virus Infection and Vaccination total score average was 36.89±4.80; Perceived Benefits from sub-dimensions 8.81±1.83; Perceived Sensitivity 5.56±1.41; Perceived Violence was 12.14±2.23 and Perceived Barriers mean score was 10.38±2.50. From the sociodemographic characteristics of nurses,“being a woman, working unit, following up-to-date information, receiving additional training on HPV and vaccination after undergraduate education, participating in congresses/seminars, willingness to be vaccinated”has a significant effect on the total and some sub-dimension mean scores of HPV-KS (p< 0.05). The sociodemographic characteristics of the nurses were not found to be effective on the total and sub-dimension mean scores of the Health Belief Model Scale Regarding Human Papilloma Virus Infection and Vaccination (p>0.05). A significant positive low correlation was found between from HPV-KS and other sub-dimensions of the other scale the mean scores of“Perceived benefits”(r=0.329; p:0.001);“perceived sensitivity”(r=0.282; p:0.001) and“perceived severity”(r=0.140; p:0.026). It is recommended that nurses be given training on prevention and vaccination from HPV infection by updating them during undergraduate education and after graduation. There is a need for interventional and qualitative studies on this subject.