Epidermal büyüme faktör reseptörlerinin patolojik böbrek dokularındaki dağılımlarının immünohistokimyasal olarak gösterilmesi
Immunohistochemical distribution of EGF-r on patologe renal tissues
  1. Tez No: 79716
  2. Yazar: SEBAHAT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. TAHİR HATİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Nefroloji, Morphology, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Epidermal büyüme faktörü (Epidermal Growth Factor, EGF) polipeptit yapısındadır. Hücre yüzeyinde bulunan özel reseptörlerine (EGF-r) bağlanarak hücresel olayları düzenler. Bu çalışmada normal ve patolojik böbrek dokularında EGF reseptörlerinin dağılımı immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Normal böbrek dokusunda; glomerüllerde, distal ve proksimal tübüllerde ve kan damarlarında orta dereceli EGF-r tutulumu belirlendi. Renal hücreli kanserli dokularda tümör hücrelerinin sitoplazmalarında yaygın immünreaksiyona rastlandı. Bu dokuda yer alan hücrelerin büyük grubunun saydam hücreler olduğu ve sitoplazmalannm hiç boyanmadığı dikkat çekiciydi. Bu hücrelerde; hücre zarının orta derecede EGF-r tutulumu gösterdiği izlendi. Son dönem böbrek dokusu ile kronik pyelonefritli dokulardaki EGF reseptörlerinin dağılımı birbirine benziyordu. Ancak tutulum son dönem böbrekte daha kuvvetliydi. İmmünreaksiyon bu iki dokuda da daha çok epiteli yassılaşmış tübüllerde, bu tübüllerin lümeninde bulunan hyalin maddede ve bağ dokusundaki kollagen liflerde saptandı. Atrofik böbrekte normal yapısı bozulmuş ve hiyalinize olmuş glomerüller ve epiteli yassılaşmış tübüller dikkat çekiciydi. Bu yapılardaki reaksiyon zayıf ve orta dereceliydi.87 Anjiomyolipomlu böbrek dokusunda yapısı bozulmuş tübül epitellerinin sitoplazmasında zayıftan kuvvetliye değişen tutulum görüldü. Bağ dokudaki düz kas hücreleriyle kan damarlarının düz kaslarında orta dereceli, yağ hücrelerinin zarında ise zayıf reaksiyon belirlendi. Mitotik aktivitenin fazlalığına koşut olarak EGF reseptörleri en belirgin olarak renal hücreli kanser dokusunda saptandı.
Özet (Çeviri)
Epidermal Growth Factor (EGF), has a polypeptide stracture. It regulates cellular processes by binding the EGF receptors which arelocated on the cell surface. In this study the distribution of EGF receptors in nomal and pathologic kidney tissues were studied by immunohistochemical methods at light microscopic level. In normal kidney tissues moderate immunoreactivity was recognized on the glomeruli, renal tubules and blood vessels. In renal cell carcinoma, strong reactivity was seen on the cytoplasm of malign cells. In these carcinoma most of the cells were clear cells and it was interesting that their cytoplasm was not stained. Beside this moderate immunreactivity was also recognized on the cell membrane of the clear cells. Similar EGF-r distribution was seen both end stage renal disease and chronic pyelonephritis. However, the immunreactivity was stronger on the end stage renal disease. Immunstaining in these two tissues was recognized mostly in the renal tubules with squamous epithelium, hyaline material among their lumen and collagen fibriles of connective tissues. It was attract attention that hyalinized and depraved structured glomeruli and renal tubules with squamous epithelium was seen atrophic kidney. Immunpositivity in these structure were recognized not only moderate but also weak. In the cytoplasm of renal tubul epithelium with89 depraved structure on anjiomyolipoma, there were seen that immunreactivity changing from weak to strong. In addition that moderate staining was seen smooth muscle cells of connective tissue and blood vessels, but weak staining was seen on the cell membrane of adipose tissues. Related with the increasing mitotic activity most stronger EGF receptor reactivity recognized on the renal cell carcinoma.