Bazı 3 (2H)-piridazinon türevi bileşiklerin sentezi ve analjezik etkilerinin incelenmesi
Preparation of 3 (2H), pyridazinone derivatives and investigation of their analgesic activity
- Tez No: 79714
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FETHİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda, [6-(4-metoksifenil)-3(2H)-piridaziııon-2-il]asetamit ve 3-[6- (4-metoksifenil)-3(2H)-pirida2inon-2-il]propanamit yapısında ondokuz yeni bileşiğin sentezi yapılmıştır. Bileşiklerin kimyasal yapılan Tablo-6'da gösterilmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin yapılan elementel analiz ve İR, 'H-NMR spektal sonuçlan ile kanıtlanmıştır. Bileşiklerin antinosiseptif etkisi aspirin referans alınarak modifiye Koster testi ile incelenmiştir. Bileşik 1 ve 9 hariç tüm bileşikler aspirinden daha etkili bulunmuştur. Asetamit türevlerinden Bileşik 6, propanamit türevlerinden Bileşik 15 en yüksek analjezik etkiye sahip bileşikler olarak ortaya çıkmıştır. Aynca propanamit türevi bileşikler, asetamit türevi bileşiklere oranla daha etkin bulunmuştur. Bu çalışmalara ek olarak bileşiklerin bazı yapısal parametreleri (log P, parakor, molar refraktivite, moleküler konnektivite indeksi) ile biyolojik etkisi (analjezik etkisi) arasındaki ilişki araşünlmıştır. Yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda, l% ve aktivite arasında aşağıdaki ilişkiler bulunmuştur. Aktivite = ( 8.73 ± 1.81 ?% - ( 72.27 ± 27.27 ) r2 = 0.5786 log Aktivite = ( 0.076 ± 0.013) '% + ( 0.616 ± 0. 197 ) r2 = 0.6665112 CH30- \ rv. o II N-N-(CH2)n-C-R Tablo-6: Sentezi yapılan bileşiklerin kimyasal yapılan
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Nineteen new derivatives [6-(4-mehtoxyphenyl)-3(2H)-pyridazinone-2- yljacetamide and 3-[6-(4-methoxyphenyl)-3(2H)-pyridazinone-2-yl]propanamide have been synthesized in this study. The chemical structure of the compounds have been shown in the following Table-6. The structures of the compounds have been elucidated by their elemental analyses and IR and NMR spectral data. The antinociceptive activity of the compounds has been investigated by modified Koster test, using aspirin as the reference. All the compounds except 1 and 9 have been found more potent man aspirin. Compound 6 in the group of acetamide derivatives and compound 15 in the group of propanamides have exhibited the highest analgesic activity among the others. In addition, the propanamides have generally been found more potent man acetamides. In addition to these studies, the quantitative relationships between some structural parameters (such as log P, parachor, molar refractivity and molecular connectivity indices) and biological activity of the compounds have been investigated. The following relationships have been found between '% and biological activity as the consequence of statistical regression analysis. Activity = ( 8.73 ± 1.81 )l% - ( 72.27 ± 27.27 ) r2 = 0.5786 log Activity = ( 0.076 ± 0.013) l% + ( 0.616 ± 0.197 ) i2 = 0.6665114 CHgO- \ //\- O II N-N-(CH2)n-C-R Table-6: The compounds synthesized