Microcontroller-based automatic power factor correction for three-phase loads
- Tez No: 797214
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektrik dağıtım sistemlerinde, güç faktörü (PF) ayarı, güç kalitesinin temel bir yönüdür. Bu makalede, hem takip eden hem de önde gelen üç fazlı yüklerin PF'sini artırmak için düşük maliyetli bir Otomatik Güç Faktörü Düzeltme (APFC) sistemi açıklanmaktadır. PF, Arduino UNO mikrodenetleyici kullanılarak hesaplandı ve bireysel kapasitör/indüktör sıralarını paralel olarak bir yüke bağlayan röleler etkinleştirildi. Sonuç olarak APFC sistemi, kapasitör/indüktör sıralarını otomatik olarak yüke paralel olarak bağlayarak uygun kapasitif veya endüktif reaktif gücü üretti. Bir LCD ekranda, APFC sistemi yükün voltaj seviyesi, RMS akımı, PF ve gerçek, reaktif ve görünen güç dahil olmak üzere çeşitli elektriksel özelliklerini de izleyebilir ve gösterebilir. Hem yük akımı hem de gerilim dalga biçimleri arasındaki faz açısı farkları, iki sıfır geçiş detektör devresi kullanılarak belirlenir. APFC sisteminin ölçüm kapasitesi, çeşitli boyutlardaki dirençli, endüktif ve kapasitif yükler için değerlendirildi. Ölçüm bulguları ticari olarak satılan bir dijital güç ölçerinkilerle karşılaştırıldığında, bir ölçüm hatası keşfedildi. APFC sisteminin PF düzeltme yetenekleri, çeşitli boyutlarda hem endüktif hem de kapasitif yükler için test edildi. Deneyler, hem arka hem de öndeki yükler için PF'nin neredeyse bire tırmandığını ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
In electrical distribution systems, power factor (PF) adjustment is a fundamental aspect of power quality. This article describes a low-cost Automatic Power Factor Correction (APFC) system for increasing the PF of both trailing and leading three-phase loads. The PF was calculated using the Arduino UNO microcontroller, and the relays that connect individual capacitor/inductor banks to a load in parallel were activated. As a result, the APFC system generated the appropriate capacitive or inductive reactive power by automatically attaching the capacitor/inductor banks to the load in parallel. On an LCD screen, the APFC system may also monitor and show several electrical characteristics of the load, including voltage level, RMS current, PF, and actual, reactive, and apparent power. The phase angle differences between both the load current and voltage waveforms are determined using two zero crossing detector circuits. The APFC system's measuring capacity was evaluated for resistive, inductive, and capacitive loads of various sizes. When the measurement findings were compared to those of a commercially digital power meter, a measurement inaccuracy was discovered. The APFC system's PF correction capabilities were tested for both inductive and capacitive loads of various sizes. Experiments reveal that for both trailing and leading loads, the PF climbed to near unity.