Cinsiyet disforisi olan bireylerde minör fiziksel anomalilerin ve otistik özelliklerin incelenmesi
Investigation of minor physical anomalies and autistic trai̇ts in individuals with gender dysphoria
- Tez No: 797218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bireyin doğumda belirlenmiş olan cinsiyeti ile cinsiyet kimliği arasındaki uyumsuzluk sonucu yaşadığı yoğun sıkıntı Cinsiyet Disforisi (CD) olarak tanımlanmıştır. CD'nin biyolojik ve psikososyal yönleri olan çok faktörlü bir etiyolojisinin olduğu öne sürülmekte, nörogelişimsel yanının olabileceği ifade edilmektedir. Bu çalışmada CD'li bireylerin minör fiziksel anomaliler (MFA) ve otistik özellikler bakımından birbirleriyle ve cisgender bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızın vaka gurubu Cinsiyet Disforisi Polikliniğine ardışık olarak başvuran, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 108 CD'li, kontrol grubu ise 117 cisgender bireyden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen vaka ve kontrol grubundan sosyodemografik veri formunu, biyolojik cinsiyetlerine göre uygun Utrecht Cinsiyet Disforisi Ölçeği (UCDÖ) versiyonunu, Otizm Spektrum Anketini (OSA) doldurmaları istenmiştir. Katılımcılardaki MFA'ları değerlendirmek için Waldrop Minör Fiziksel Anomali Ölçeği (WMFAÖ) uygulanmıştır. Bulgular: CD'li grubun OSA-Toplam ve OSA-İletişim puanları kontrol grubuna kıyasla, anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. Kadından erkeğe cinsiyet disforili (KECD) bireylerde OSA-Toplam puanın cis-erkeklere benzer, cis-kadınlara göre ise daha yüksek olduğu saptandı. Toplam ve bölgesel MFA puanları CD'li grupta daha yüksek bulundu. KECD'li grup, cis-gender kontrollere göre daha yüksek toplam MFA puanı, kraniyofasiyal bölge MFA puanı, periferik MFA puanına sahip bulundu. Erkekten kadına cinsiyet disforili (EKCD) grupta toplam MFA puanı, kraniyofasyal bölge MFA puanı, cisgender kontrollerden anlamlı olarak daha yüksek izlendi. Sonuç: Çalışmamız CD'li grubun cisgender bireylere kıyasla, daha fazla otistik özellik sergilediğini ve daha yüksek MFA skoruna sahip olduğunu göstermektedir. CD'li grupta gerek MFA'ların gerekse de otistik özelliklerin daha fazla görülmesi, CD'nin altında yatan olası nörobiyolojik mekanizmalarla ilgili önemli bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Gender Dysphoria (GD) has been defined as the persistent discomfort experienced by the individual as a result of the inconsistency between the sex assigned at birth and gender identity. It is suggested that GD has a multifactorial etiology with biological and psychosocial aspects, and it is stated that it may have a neurodevelopmental aspect. In this study, we aimed to compare individuals with GD with each other and with cisgender individuals in terms of minor physical anomalies (MPA) and autistic traits. Method: The case group of our study consisted of 108 individuals with GD who consecutively applied to the Gender Dysphoria Outpatient Clinic and the control group consisted of 117 cisgender individuals. Participants were asked to fill out a sociodemographic form, the Utrecht Gender Dysphoria Scale and the Autism Spectrum Section (AQ). The Waldrop Minor Physical Anomaly Scale was applied to assess the MPAs in the participants. Results: The AQ-Total and AQ-Communication scores of the GD group were found to be significantly higher than the control group. AQ-Total score was found to be similar to cis-men and higher than cis-women in females assigned at birth with GD (FaBGD). Total and regional MPA scores were higher in the GD group. Conclusion: Our study shows that the GD group exhibits more autistic traits and has a higher MPA score compared to cisgender individuals. The higher incidence of both MPAs and autistic traits in the GD group may provide important information about the possible neurobiological mechanisms underlying GD.