Yoğun bakım ünitesinde intrakraniyal patoloji nedeniyle eksternal ventriküler drenaj kateteri takılan hastalarda BOS drenajının optik sinir kılıf çapına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 797217
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kafa içi basıncı (KİB) artmış hastaların tedavisinde uzun dönem nörolojik sonuçları iyileştirmek için yüksek KİB'in belirlenmesi gereklidir. Ultrasonografik optik sinir kılıfı çapı (OSKÇ) ölçümü, yüksek KİB'i saptamak için noninvaziv, kolay uygulanan ve uygun maliyetli bir tekniktir. Bu çalışmanın amacı, OSKÇ ile direkt KİB ölçümleri arasındaki korelasyonu değerlendirmek ve KİB≥15 mmHg'yi saptamak için OSKÇ eşik değerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli ve tek uygulayıcıyla yapılan bu çalışmada yoğun bakım ünitesine kabul edilen, KİB yüksekliği nedeniyle eksternal ventriküler drenaj kateteri takılan ve göz patolojisi olmayan 14 yaş üstü 44 hasta değerlendirildi. BOS (beyin omurilik sıvısı) drenajından önce ve sonra KİB ve OSKÇ ölçülerek değişiklikler ve korelasyonları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of high ICP is necessary for the treatment of patients with raised ICP to improve long-term neurological outcomes. Ultrasonographic optic nerve sheath diameter (ONSD) measurement is a noninvasive, easily performed and cost effective technique for detecting high ICP. However, ICP measurements via ventricular catheters provide CSF drainage and ICP reduction. The normal ICP value is less than 15 mmHg in adults. In the literature the correlation of ONSD and invasive ICP measurements were determined. The aim of present study is to evaluate the correlation of ONSD and direct ICP measurements and to determine cut off ONSD value to detect ICP ≥15 mmHg. Materials and Methods: In this prospective, single-center and single operator study, 44 patients older than 14 years of age, who were admitted to the ICU, had an external ventricular drainage catheter due to raised ICP, and had no eye pathology, were included. ICP and ONSD were measured before and after CSF drainage than changes and their correlations were investigated.