Servikal kanserli kadınlarda human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonlarının polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) metodu ile tespiti
Detection of HPV infection by PCR method with cervical cancer
- Tez No: 86770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKGÜN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Mikrobiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Microbiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Servikal Kanserli Kadınlarda Human Papilloma Virus (HPV) Enfeksiyonlarının Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) Metodu ile Tespiti ÖZET Çalışmamızda serviks kanserli hastalarda HPV enfeksiyonlarının prevalansının tespiti ve serviks kanserinin gelişiminde rol alan risk faktörlerinin öneminin değerlendirilmesi amacı ile 24 serviks kanserli hastaya ait serviks biyopsisi örneklerinde PCR metodu ile HPV-DNA ve HPV-18 DNA'nin varlığı araştırıldı. Serviks kanserli 24 hastanın 14 (% 58.3)'ünde HPV- DNA'i, 4 (% 16.6)'ünde HPV 18'in DNA'sı tespit edildi. Risk faktörleri arasında yer alan yaş ve doğum sayısı ile serviks kanseri arasında pozitif ilişki gözlendi. Sonuç olarak serviks kanserli hasta grubumuzda HPV DNA'ini oldukça yüksek oranda (% 58.3) bulduk. Böylece serviks kanserinin risk faktörleri arasında HPV DNA'inin tespitinin de tanıda faydalı olabileceği kanısına vardık. Anahtar sözcükler : Serviks kanseri, HPV, HPV-18, PCR iv
Özet (Çeviri)
Detection Of HPV Infection by PCR Method with Cervical Cancer ABSTRACT To determine the prevalence of HPV infections in women with cervical cancer and to asses the significance of risk factors for cervical cancer, cervical biopsy specimens from 24 patients with cervical cancer were examined for the presence of HPV DNA and HPV-18 DNA using PCR method. HPV DNA was detected in 14 ( 58.3 %) and HPV-18 in 4 ( 16.6 %) of 24 cervical cancer patients. Of risk factors, age and number of pregnancies were associated with cervical cancer. In conclusion, the relatively high prevalence rate of HPV-DNA (58.3 %) in our cervical cancer patient group suggest that HPV detection may be useful for diagnosis as a risk factor for developing cervical cancer in women. Keywords : Cervical cancer, HPV, HPV 18, PCR VI