A mathematical model for pricing game products for mobile games
Mobil oyunlarda ürünlerin fiyatlandırması için bir matematiksel model
- Tez No: 818158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERÇEK BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknoloji çağı ile, bu alanla ilgili yeni sektörler, meslekler ve ürün veya hizmetler ortaya çıkar. Mobil oyun sektörü, kişisel cep telefonlarının veya elektronik cihazların teknolojik gelişmelerinin yaşandığı sektörlerden biridir. Bu sektör firma, çalışan ve oyun sayısı ve finansal gelir açısından hızla büyüyor ancak bu durum rekabeti artırıyor ve bu sektördeki firmalar, ürünlerini veya hizmetlerini satarak oyundan sürdürülebilir bir kazanç elde etmiş gibi ayakta kalıyor. Bu ürünler, oyunun kendisi, kozmetik ürünler, uygulama içi satın almalar ve reklamlar veya oyun sırasında ürün yerleştirmeleri olmak üzere dört grupta toplanabilir. Bu çalışma, hangi ürünlerin fiyatlandırılması gerektiğine ve her müşteri için ne kadar ücretlendirilmesi gerektiğine karar vermek için iki aşamalı bir karar sürecini özetlemektedir. İlk aşama, on altı alternatifin bir listesi ve ilgili mobil oyuna uyan alternatifler arasından seçim yapmak için uzman kararıdır. İkinci aşamada, şirket için maksimum karı elde etmek için fiyatlandırma yapmak için matematiksel bir model kullanılır. Psikolojik oyuncu profiline göre her bir müşteri için ürünlerin farklı fiyatlandırılması için bir başka matematiksel model de, karar verici böyle bir fiyatlandırma stratejisini tercih ediyormuş gibi önerilmektedir. Çalışmada modellerin çıkarımları ve uzantıları tartışılmış ve bunların gerçek hayattaki uygulamaları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology era arises new sectors, occupations and products or services related with this area. Mobile gaming industry is one of those sectors with the technological developments of personal mobile phones or electronic devices. This sector is rapidly growing in terms of the number of companies, employees and games and financial income, however, this situation increases the competition and companies in this sector survives as if they succeed a sustainable profit from the game by selling their products or services. These products can be grouped into four which are the game itself, cosmetic products, in-application purchases and advertisements or product placements during the game-play. This study outlines a two-staged decision process for deciding which products should be priced and how much they should be charged for every customer. First stage is an enumeration of all sixteen alternatives and expert decision to choose among those alternatives which would fit to the concerned mobile game. In the second stage, a mathematical model is used to price to obtain the maximum profit for the company. Another mathematical model is also proposed for pricing the products differently for each customer according to their psychological player profile as if the decision maker prefers such a pricing strategy. Implication and extensions of the models are discussed and a real-life application of them are also presented in the study.