Using modern technologies in preparing construction project schedules
  1. Tez No: 797242
  2. Yazar: HADEEL SAFAA HAMDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, Yapı Bilgi Modellemesini (BIM) inşaat projelerine tanıtmanın katma değerini temsil etmektedir. Zaman kavramına odaklanıldı ve projenin üçlü kısıtlamalarını (zaman çizelgesi, bütçe ve kalite) iyileştirmek için zamanı simüle etmek için bilgi modelleme yazılımı kullanıldı. Tez, inşaat projesinin üretkenliğini ve performansını artırmaya yönelik gerçek inşaat işi ihtiyaçları üzerine inşa edildi. proje paydaşları arasında planlama, koordinasyon ve iletişim eksikliği nedeniyle çokça reddedildi, bu nedenle hedef, bu proje zorluklarını ele almaktı. Bu tez için vaka çalışması olarak ticari bir alışveriş merkezi belirlenmiştir. Kullanılan yaklaşım, ticari alışveriş merkezi projesinde BIM'i farklı yazılım programları kullanarak uygulamaktı, 3D ve 4D modeller oluşturmak için Revit 21 yazılımı ve Modelleme simülasyonu için DesiteMD & Navisworks yazılımı kullanıldı. Sonuç, projeye başlamadan önce ticari alışveriş merkezinin fiziksel ve işlevsel özelliklerinin tam dijital gösterimiydi. farklı proje paydaşları arasında fark edilir iletişim gelişimi ile birlikte proje performansındaki önemli iyileşmeye ek olarak.
Özet (Çeviri)
This thesis is representing the value add of introducing Building Information Modelling (BIM) to the construction projects. The focus was on the concept of time and use information modelling software to simulate time to improve the project triple constraints (time schedule, budget, and quality), The thesis was built on real construction business needs of improving productivity and performance of the construction project which has been declined a lot due to lack of planning, coordination, and communications among project stakeholders, so the target was to address those project challenges. A commercial mall has been identified as the case study for this thesis. The approach used was to apply BIM in the commercial mall project via using different software programs, Revit 21 software was used for creating 3D&4D models then DesiteMD & Navisworks software were used for Modelling simulation. The outcome was full digital demonstration of the commercial mall's physical and functional properties before starting the project, it might be considered as common knowledge for the mall with a great collection of building data which can be used to support the different stages of the project's development in addition to significant improvement in the project performance along with noticeable communication's improvement among different project stakeholders.