50 yaş üstü ailevi akdeniz ateşi hastalarınınklinik özellikleri
Clinical features of patients with familial mediterranean fever over 50 years of age
  1. Tez No: 797243
  2. Yazar: ŞURA NUR BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında yaşlanmanın klinik özellikler ve hastalık seyri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 2005 ve 2020 tarihleri arasında AAA tanısı ile takibe alınan ve 2022 yılı itibariyle 50 yaşın üzerinde olan 343 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, MEFV mutasyonları, atak özellikleri, aldıkları tedaviler retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara iletişim bilgilerinden ulaşılarak hastaların son atak özellikleri, VAS skorları ve atak sıklıkları kaydedildi. Hastaların atak özellikleri, VAS skorları ve atak sıklıkları tedavi öncesi, tedavi sonrası ve en son ataklar olarak ayrıca incelendi. Bulgular: Hastaların kadın:erkek oranı 1.8:1, yaş ortalaması 57.6±6.5 (50-84) yıldı. Tanıda gecikme ortalama 16.8±14.5 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to understand the effect of aging on clinical features and disease course in patients with Familial Mediterranean Fever. Material and Method: Patients who were followed up with the diagnosis of FMF between 2005 to 2020 and were over 50 years old as of 2022 were included. The demographic characteristics of the patients, MEFV mutations, attack characteristics and the treatments they received were analyzed retrospectively. All patients were called, last attack characteristics, frequency of attacks and VAS scores were recorded. Results: Female to male ratio was 1.8:1. The mean age of patients was 57.6±6.5 (50- 84) years. The mean delay in diagnosis was 16.8±14.5 years.