Toxic effects of lambda-cyhalothrin and acetamiprid on freshwater mussels
Lambda-cyhalothrin ve acetamiprid'in tatlı su mıdyesi üzerindeki toksik etkileri
- Tez No: 797294
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, tatlı su midyelerinin dünyanın kullanım alanı fazla olan pestisitlerden Lambda-sihalothrin (LCH) ve Asetamiprid'in (ACE) aktif maddelerine maruz kalmasının toksik etkilerinin değerlendirilmesi yoluyla su kirliliği alanındaki eko-toksikolojik çalışmalara bir katkıdır. Bu çalışmada kullanılan deneysel yaklaşım, Unio terminalis, Bourguignat (1852) tatlı su midyelerinin, farklı süre ve konsantrasyonlarda Lambda-sihalotrin ve Asetamiprid'e maruz kalması ile laboratuvarda yürütülen in vivo biyodeneylerdir. Nihai sonuç olarak, test edilen kimyasalların 96 saatlik LC50 değerleri asetamiprid için 33,52 mg/L (21,6846 – 50,1039) ve lambda-sihalotrin için ise 1,1 mg/L (0,7648 – 2,9747) olarak saptanmıştır. Midyelerin iki pestisitin farklı konsantrasyonlarına kronik olarak maruz kalmasından sonra, her iki pestisitin de Unio terminalis hemolemfinin Toplam Hemosit Sayımı (THC), Toplam Oksidatif Durum (TOS) ve Toplam Antioksidan Durum (TAS) değerleri üzerinde etkileri olduğu belirlenmiştir. LCH, oksidatif stres biyobelirteçlerinde etkiler yapmıştır. Nitekim solungaçlarda Süperoksit dismutaz (SOD) ve Katalazın (CAT) enzimatik aktivitelerinde azalma gözlemlenirken, hem solungaçlarda hem de sindirim bezlerinde Glutatyon Peroksidaz (GPx) aktivitesinde artış kaydedilmiştir. SOD ve GPx enzimlerinin, solungaçlarda ve sindirim bezlerinde aktivitelerinde artış ile ACE'ye maruz kaldıktan sonra Unio terminalis organizmalarının antioksidan savunmasına aktif katılımını gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, tüm maruz kalma süreleri boyunca CAT aktivitesinde hiçbir değişiklik gözlenmemiştir. Her iki pestisitin de subletal konsantrasyonları süre ve maruziyet miktarına bağlı olarak solungaç ve sindirim bezi dokularında kontrol gruplarına kıyasla histopatolojik bulgulara neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study is a contribution to eco-toxicological studies in the field of aquatic pollution through the evaluation of the toxic effects of the exposure of freshwater mussels (Unio terminalis, Bourguignat (1852)) to the active substances of the world's most frequently applied pesticides, namely Lambda-cyhalothrin (LCH) and Acetamiprid (ACE). As a final result, the 96h – LC50 of the chemicals tested were 33.52 mg/L (21.6846 – 50.1039) for acetamiprid and 1.1 mg/L (0.7648 – 2.9747) for lambda-cyhalothrin, respectively. After chronic exposure of the mussels to different concentrations of the two pesticides, we found out that both pesticides have an effect on the Total Hemocyte Counts (THCs) values, Total Oxidative Status (TOS) and the Total Antioxidant Status (TAS) values of Unio terminalis hemolymph. LCH provoked disturbances in the biomarkers of oxidative stress. Indeed, we have noted a decline in the enzymatic activities of Superoxide Dismutase (SOD) and Catalase (CAT) in the gills, while an increase in the activity of Glutathione Peroxidase (GPx) was noted in both the gills and digestive glands. We observed an active participation of SOD and GPx enzymes in the antioxidant defense of Unio terminalis organisms after their exposure to ACE with an increase in their activities in the gills and the digestive glands. Nevertheless, no alteration of CAT activity was observed during all exposure times in the tissues. Both pesticides affected the tissues of the species after histological analysis.