Patlayıcı kuvvet antrenmanlarının karate çalışan 16-17 yaş grubu polis koleji öğrencilerinin performansı üzerine etkisi
The Impact of explosive force training on the performance of 16-17 aged police college karate training students
- Tez No: 79732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
56 ÖZET Araştırmada; 16-17 yaş grubunda, boyu X =175.31+4.43 cm., vücut ağırlığı X =64.71 ±8.87 kg. olan karate grubu, boyu X =174.75+4.04 cm., vücut ağırlığı Z=64.63±5.57 kg. olan karate ve patlayıcı kuvvet antrenmanı yapan deney grubu, boyu X =173.87+5.40 cm., vücut ağırlığı X =61.91 ±5.43 kg. olan kontrol grubu ile (her gruptaki denek sayısı 16' dır) 10 hafta çalışıldı. Deneklere antrenman programı öncesi boy, vücut ağırlığı, vücut yağı %'si, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 30 m. sprint koşusu, sağlık topunu çift elle fırlatma ve müsabaka başarısını ölçen (müsabaka puantajı) testler uygulandı. Daha sonra kontrol grubu, programlı olarak herhangi bir çalışma yapmazken, karate grubuna teknik antrenman, deney grubuna ise teknik antrenmanla birlikte patlayıcı kuvvet antrenmanı haftada üç gün yaptırıldı. Araştırma süresi ve antrenman program (10 hafta ) sonucunda başlangıçtaki (A.P.Ö.) testler aynı şartlarda tekrar uygulandı. Yapılan testlerde; kontrol grubunda değişiklik olmadığı tespit edildi (P>0.05). Karate grubunda ise; vücut ağırlığı A.P.Ö. ^=64.71+8.87 kg'dan., A.P.S. ^=65.43+7.85 kg.'a (P>0.05), vücut yağı %'si A.P.Ö. Z=8.17±1.57'den, A.P.S. X=7.60±1.17'a (P>0.05), dikey sıçrama A.P.Ö. * =48.88±1.75 cm.'den, A.P.S. ^=51.50+1.62 cm.'a (PO.01), durarak uzun atlama A.P.Ö. X=2.14±0.14 cm.'den, A.P.S. X=2.24±0.13 cm.'a (PO.0.1), 30 m. sprint koşusu A.P.Ö. Z=5.25±0.20 sn.'den, A.P.S. X=5.14±0.13 sn.'e (PO.01), sağlık topunu çift elle atma A.P.Ö. X=6.03±0.79 m.'den, A.P.S.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY This research was coducted with three groups for 10 weeks. First group, height X =175,31 ±4.43 cm., weight X =64,71 ±8.87 kg. named karate group, second group height X=174,75±4,04 cm., weight X=64,63±5.57 kg. named experiment group did karate and maximal power training and third group named control group height X=173,87±5,40 cm., weight X=61,91±5,43 kg. Before the training program (B.T.P.) subjects height, weight, percentage of body fats, upward jumping, from yard jumping, 30 m. sprint, throwing healt ball and competition scores were calculated. While control group was doing an unprogrammed training, karate group did technical training and experimental group did technical training and maximal power training and of the same time for 3 days a week. After the program, no significant change was observed in control group (P>0,05). But in karate group weight B.T.P. increased from X =64,71 ±8,87 kg. to A.T.P. X=65,43±7,85 kg. (P>0,05), percentage of body test B.T.P. decreased from X=8,17±57 A.T.P. X=7,60±17 (P>0,05), upwards jumping B.T.P. increased from X=48,88±1,75 cm. to A.T.P. X =51, 50+1,62 cm. (P0,01). In the competition scores recorded between karate group and experimental group for B.T.P.