Gaziantep'te aşırtmalı aba güreşi üzerine bir araştırma
- Tez No: 79731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
210 ÖZET Bu çalışmada, tarihi geçmişiyle, kıyafetleriyle, kurallarıyla ve teknikleriyle Gaziantep'te yapılan Aşırtmalı aba güreşi incelenmiştir. Araştırmada; Türk dilinin Aşırtmalı aba güreşi için kullanılarak özelleşmiş, teknik anlamlar kazanmış ve zenginlik katmış terimleri tespit edilmiştir. Aşırtmalı aba güreşi adını pehlivanların giydiği“aba”dan ve“el aşırma”tekniğinden almaktadır. Aşırtmalı aba güreşi gaziantep'te ve köylerinde genellikle hasat sonunda, düğünlerde, festivallerde ve şenliklerde yapılmaktadır. Aşırtmalı aba güreşinde en çok uygulanan 30 temel teknik tespit edilerek, basamaklı bir şekilde resimlerle gösterilmiştir. Gaziantep'te yapılan Aşırtmalı aba güreşi ve Hatay'da yapılan Aba güreşindeki teknikler Judo sporundaki teknikler ile karşılaştırıldığında benzerlikler olduğu görülmüştür. Gaziantep'te yapılan Aşırtmalı aba güreşi ile Hatay'da yapılan aba güreşindeki teknikler judo sporundaki teknikler ile karşılaştırıldığında benzerlikler olduğu görülmüştür. Bu benzrelik her iki sporun çıkış kökeni itibariyle bazı yönlerden düşündürücüdür. Aşırtmalı aba güreşinin tanıtıldığı bu çalışma ile, bu güreşin diğer Türk Cumhuriyetlerinde yapılan formlarıyla karşılaştırıldığında; Türk dünyası fikrine gidilecektir.
Özet (Çeviri)
211 SUMMARY In this study, Aşırtmalı aba Wrestling In Gaziantep investigated with its historical background, traditional clothes, rules and techniques. In the study, special terms used only for Aşırtmalı aba wrestling were identified. The name of the“ Aşırtmalı aba ”is sourced from the“Aba”worn by wrestler and the technique called“ El aşırtma”. o Aşırtmalı aba wrestling has been played especially at the end of harvest season. In marrige ceramonies, during festivals. 30 techniques which are used mostly in Aşırtmalı aba wrestling were described by used pictures. Aşırtmalı aba wrestling playing in Gaziantep and Hatay indicates some differences and similarities. There are also similarities between the techniques used in wrestling playing in Gaziantep and Hatay as the techniques used in judo. These similarities should be taken into consideration. When compared Aşırtmalı aba wrestling to the forms of this sport playing in other Turkish Republics, the ideas of Turkish World will be reached.