Influenza ve tetanoz ile aşılanmış atlarda bazı serum oksidatif stres parametrelerindeki değişikliklerin izlenmesi
Monitoring the changes in some serum oxidative stres parameters in horses vaccinated with influenza and tetanus
  1. Tez No: 797328
  2. Yazar: ABDURRAHMAN LÜLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÇAMKERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sunulan çalışmada, İnfluenza ve Tetanoz kombine aşısı ile aşılanmış atlarda bazı serum oksidatif stres parametrelerindeki (Tiyol/disülfit dengesi ve Total oksidan / anti oksidan durumu) değişikliklerin izlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sorumlu veteriner hekimi ile yapılan genel klinik muayenede sağlıklı olduğu belirlenen 9 at çalışma grubu ve 9 at kontrol grubu olmak üzere toplamda 18 ata ait veriler değerlendirildi. Çalışma grubunu oluşturan atlardan aşı yapılmadan önce 0.gün, aşı yapıldıktan sonraki 14. ve 21.günlerde olmak üzere 3 defa kan alındı. Kontrol grubundaki atlara aşı vb. uygulama yapılmadı ve bir kez kan alındı. Aşı grubunun serum tiyol seviyesinin azalması oksidatif stresin arttığının bir göstergesidir. Hem native tiyol, hem de total tiyol değerleri 2. ölçümde diğer ilk iki ölçüme göre oldukça azalmıştır. Disülfit ve disülfit/native tiyol oranı 0. ölçümden sonra 1.ölçümde artmış ve devamında 2.ölçümde azalmıştır. Bu durum, ilk aşılama yapıldıktan sonra oksidatif stresin belirgin şekilde arttığının bir göstergesidir. Total oksidan değeri değişmemesine rağmen, 1.ölçümde TOS ve oksidatif stres indeksi değeri artmış ve devamında yine azalmıştır. Dolayısıyla ilk aşılamadan 14 gün sonra alınan kan örneklerinde oksidatif stresin maksimum seviyede olduğu, 21.gün de alınan kan örneklerinde oksidatif stresin normal parametrelerine ulaştığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu durumda ilk aşılamadan sonra 0 ile 14. gün arasında, yani aşının ilk yapıldığı dönemde antioksidan takviyesi önerilebilir. İlk 14 gün içinde antioksidan takviyesi ile bu çalışmalar geliştirilebilir. İnfluenza ve Tetanoz kombine aşısı ile aşılanmış atlarda oksidatif stresin meydana geldiği ancak, total antioksidan sistem parametresindeki artışlar sebebiyle oksidan/antioksidan dengesinin sağlanmaya ve oksidatif stres kaynaklı hasarların antioksidan savunma mekanizmasıyla en aza indirgenmeye çalışıldığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to monitor the changes in some serum oxidative stress parameters (Thiol/disulfide balance and Total oxidant / antioxidant status) in horses vaccinated with Influenza + Tetanus and to evaluate the results. Data from 18 horses determined to be healthy in the general clinical examination with the responsible veterinarian were evaluated, including nine horses for the study group and nine for the control group. Blood was drawn from the horses in the study group 3 times on the 0th day before vaccination and the 14th and 21st days after vaccination. No application was made and blood was drawn on the same day as the study group (0. day) as the control group. Native thiol, Total thiol, Disulfite, Disulfite/Native thiol, Native thiol/Total thiol, TAS, TOS, and OSI levels were determined from the serum samples. The decrease in serum thiol level in the study group (vaccinated horses) indicates increased oxidative stress. Both native thiol and total thiol values were significantly decreased in the 2nd measurement compared to the first two measurements. The disulfide and disulfide/native thiol ratio increased in the 1st measurement after the 0th measurement and then decreased in the 2nd measurement. This is an indication that oxidative stress increases markedly after the first vaccination. Although the TAS values did not change, the TOS and OSI values increased in the first measurement and then decreased again. Therefore, it can be said that oxidative stress is at the maximum level in the blood samples taken 14th days after the first vaccination and decreased in the second vaccination. As a result, antioxidant supplementation may be recommended between 0 and 14 days after the first vaccination, that is, in the first week of the vaccination period. These studies can be improved with antioxidant supplementation in the first 14 days. It was concluded that oxidative stress occurred in horses vaccinated with influenza + tetanus combined vaccine, but due to the increases in the total antioxidant system parameter, oxidant/antioxidant balance was trying to be achieved.