Conception of political power and the Timurid cultural achievements during the reign of Sultan Husayn Bayqara
Sultan Hüseyin Baykara döneminde hâkimiyet telakkisi ve Timurlu kültürel kazanımları
  1. Tez No: 797361
  2. Yazar: ÖZDEN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ TÜLÜVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Timur'un ölümünden sonra Timurlu coğrafyasında çok merkezli bir siyasi yapı ortaya çıktı. Temür'ün kendi kişiliğine dayanan sistem, ölümünden sonra parçalanarak bazı yerel güçlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Temür'ün karizmatik varlığı bir denge unsuru olarak farklı merkezleri kontrol altında tutarken, ölümüyle bu kontrol ortadan kalkmıştır. Dolayısıyla önceki dönemlerde görülen Türk-Moğol geleneğinde olduğu gibi miras yatay olarak paylaşılmış ve bu bölünme sonucunda Timurlu prensleri de paylarına düşeni alarak çok merkezli bir sistem içinde hüküm sürmeye başlamışlardır. Bir yanda siyasi rekabet, diğer yanda uzlaşmayla ülkenin ortaklaşa yönetimi şeklinde kendini gösteren olguyu, Türk-Moğol siyasi geleneğinin önemli bir parçası olan ülüş anlayışı çerçevesinde açıklamak mümkündür. Bu anlayışa göre memalik, yönetici ailenin ortak malı olarak kabul edilir ve aile üyeleri tarafından paylaşılırdı. Böylece, hanedanın her üyesi egemenlik hakkına sahipti. Bu anlamda Timurlu şehzadeleri (mirzalar) arasında paylaşılan topraklar hem siyasi hem de ekonomik olarak özerkti. 15. yüzyılda Timurlu coğrafyasında görülen ve batılı bilim adamları tarafından“Timurlu Rönesansı”olarak adlandırılan kültürel ve sanatsal canlanmanın arka planını, böyle, egemenliğin paylaşıldığı bir yapı oluşturmaktaydı. Diğer bir deyişle bu canlanma, gücün paylaşımı ilkesinin yarattığı çok merkezli rekabet ortamında, bir geçiş döneminde olan Timurlu hükümdarlarının kültürel ve sanatsal himayesinin bir sonucuydu.
Özet (Çeviri)
After Temür's death, a multi-centered political structure emerged in the Timurid geography. The system, based on Temür's personality was fragmented after his death and caused the emergence of some local powers. While Temür's charismatic presence kept different centers under control as a balance factor, this control disappeared with his death. Therefore, as in the Turco-Mongol tradition, seen in the previous periods, the patrimony was shared horizontally and as a result of this division, the Timurid princes took their share and started to rule in a multi-centered system. It is possible to explain the phenomenon, which manifested itself as political rivalry on the one hand, and joint rule of the country on the other by compromise, within the framework of the understanding of power-sharing (ülüsh), which was an important part of the Turco-Mongol political tradition. According to this understanding, the realm was considered the common property of the ruling family and was shared by the family members. Thus, each member of the dynasty had the right to sovereignty. In this sense, the lands, shared among the Timurid princes (mirzas), were autonomous both politically and economically. In the 15th century, the background of the cultural and artistic revival seen in the Timurid geography and called the“Timurid Renaissance”by western scholars, thus, constitutes a structure in which sovereignty was shared. In other words, this revival was the result of the cultural and artistic patronage of the Timurid rulers, who were in a transition period in the multi-centered competitive environment created by the principle of power-sharing.