Pakistan'da yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ve karşılaşılan sorunlar
The problems encountered in the feamework of teaching Turkish as a foreign language in Pakistan
  1. Tez No: 797418
  2. Yazar: ARIFA ZARDAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanların ana dilleri dışında bir dil öğrenme isteklerinin arkasında toplumsal ve uluslararası gelişmelerin etkilediği bireysel tercihler yatmaktadır. Coğrafi yakınlık, ekonomik ve teknolojik gelişmeler, askeri ve güvenlik sistemleri gibi gelişmeler bu ilgiyi desteklemektedir. Türkiye'deki bu ve benzeri gelişmeler ve ilerlemeler yabancıların Türkçe öğrenme isteğini artırmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin ve Türklerin dünyada artan bir değer olarak görülmesi de önemli bir etkendir. Bu çalışmanın amacı, tarihi ve kültürel bağların çok güçlü olduğu, Türkçenin uzun bir süre öğrenilip öğretildiği Pakistan'da Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında yapılan çalışmaları ve dil öğrenimi/öğretimi esnasında karşılaşılan sorunları, başarısız olan yönleri ve sorunları göstermektir. Böylece problemlere çözüm bulmayı, elde edilen sonuçlar ışığında çözüm ve öneriler sunmayı amaçlamaktır. Pakistan'da yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin dil öğrenme sürecinde karşılaştıkları sorunları belirlemeye yönelik olan bu araştırma için bir anket geliştirilmiş ve Türkçe öğreniminin A1, A2, B1 ve B2 düzeylerini tamamlayan 76 öğrenciye uygulanmıştır. Ankette Türkçe öğrenirken yaşadığımız sorunları anlamaya yönelik sorular sorulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda alfabe sorunu, dil yapısından kaynaklanan sorunlar, sözcük dağarcığı, okuma düzeyine uygun kitap eksikliği ve mobil öğrenmeye uygun içeriğe sahip program eksikliği gibi sorunlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behind people's desire to learn a language other than their mother tongue lies the individual preferences affected by social and international developments. Geographical proximity, economic and technological developments, military and security systems support this interest. These and similar developments and advances in Turkey increase the desire of foreigners to learn Turkish. It is also an important factor that Turkey and Turks are seen as an increasing value in the world. The aim of this study is to show the problems, unsuccessful aspects and problems encountered during the teaching of Turkish as a foreign language and the studies in the field of teaching Turkish as a foreign language in Pakistan, where historical and cultural ties are very strong and Turkish has been learned and taught for a long time. Thus, it aims to find solutions to problems and to offer solutions and suggestions in the light of the results obtained. A questionnaire was developed for this research, which aims to determine the problems faced by students learning Turkish as a foreign language in Pakistan, in the language learning process, and it was applied to 76 students who completed the A1, A2, B1 and B2 levels of Turkish language learning. In the questionnaire, it was tried to ask questions to understand the questions we experience while learning Turkish. As a result of the research, problems such as alphabet problem, problems arising from language structure, lack of vocabulary, lack of books suitable for reading level and lack of programs with content suitable for mobile learning were identified.