Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran bireylerin aşılanma davranış ve tutumları
Behaviors and attitudes of individuals applied to Ankara University school of medicine family medicine outpatient clinics about vaccination
- Tez No: 797470
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran bireylerin kendileri ve varsa çocukları ile ilgili aşılanma tutum ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01.11.2021 – 01.02.2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerle yapıldı. Veri toplamak için sosyodemografik anket, aşılanma davranışlarını içeren anket ve Türkçe Aşı Karşıtlığı Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Verilerin analizi Stastistical Package for Social Sciences (SPSS, Versiyon 26.0, Chicago, IL.) ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to assess the vaccination attitudes and behaviors of individuals who applied to Ankara University School of Medicine Family Medicine Outpatient Clinics regarding themselves and their children if any. Materials and Methods: The study was conducted with individuals aged 18 years and older who applied to Ankara University School of Medicine Family Medicine Outpatient Clinics between November 01st, 2021, and February 01st, 2022. The sociodemographic questionnaire, the questionnaire on vaccination behaviors, and the Turkish version of the Scale of Vaccine Hesitancy Short Form were used to collect data. The data were analyzed by Statistical Package for Social Sciences (SPSS, Version 26.0, Chicago, IL.).