Elektif supratentorial kraniotomi yapılacak hastalarda skalp sinir bloğu ve intravenöz ibuprofen uygulamalarının nosisepsiyon düzey (NOL) indeksi rehberliğinde analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the analgesic effects of SCALP nerve block and intravenous ibuprofen applications under the guidance of nociception level index (NOL) in patients undergoing elective supratentorial craniotomy
- Tez No: 797475
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK CEYDA MEÇO, DOÇ. DR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Nöroşirürji operasyonları çivili başlık uygulaması, kraniotomi ve entübasyon gibi birçok ağrılı uyaranın olduğu cerrahiler arasındadır. Sıkı hemodinamik kontrol gerektiren supratentorial kraniotomi cerrahisi için etkili analjezik yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada skalp sinir bloğu ve intravenöz ibuprofen uygulamalarının, nosisepsiyon düzey (NoL) indeksi monitörizasyonu ile analjezik ve hemodinamik değişiklikler üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü, faktöryel gruplardan oluşan, çift kör bir çalışmadır. Yaşları 18-65 arasında, vücut kitle indeksi (VKİ) 30'un altında olan, ASA I-III olan 102 hasta çalışmaya dahil edildi. İntravenöz (IV) ipurofen uygulanan grup İbuprofen grubu (I grubu), skalp sinir bloğu uygulanan grup Blok grubu (B grubu), IV ibuprofen ve skalp sinir bloğu uygulanan grup İbuprofen+Blok grubu (IB grubu) olarak isimlendirildi. NoL değeri 25 üzerine çıktığında kurtarıcı analjezik olarak 0,5 mcg/kg dozundan remifentanil IV bolus uygulandı. Demografik özellikler, hemodinamik parametrelerdeki değişiklikler, tüketilen remifentanil miktarı, postoperatif ilk 3 saatteki VAS değeri, bulantı ve kusma sıklığı kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 54 (%52,9) kadın ve 48 (%47,1) erkek olmak üzere toplam 102 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 47,43±13,56 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Neurosurgery operations are among the surgeries with painful stimuli such as head-pinning, craniotomy, and intubation. Effective analgesic methods are needed for supratentorial craniotomy surgery that requires tight hemodynamic control. This study aimed to compare the effects of scalp nerve block and intravenous ibuprofen applications on nociception level (NoL) index monitoring and analgesic and hemodynamic changes. Materials and Method: This is a prospective, randomized, controlled, double-blind study with factorial groups. The study included one hundred two patients aged between 18-65, with a body mass index (BMI) below 30 and ASA I-III. The group in which intravenous (IV) ibuprofen was applied was named Ibuprofen group (I group), the group in which scalp nerve block was used Block group (B group), the group in which IV ibuprofen and scalp nerve block was applied Ibuprofen + Block group (IB group). Demographic parameters, changes in hemodynamic parameters, amount of remifentanil consumed, VAS value in the first 3 hours postoperatively, and frequency of nausea and vomiting were recorded. When the NoL value increased above 25, an IV bolus of 0.5 mcg/kg remifentanil was administered as a rescue analgesic. Results: A total of 102 patients, 54 (52.9%) female, and 48 (47.1%) male, were included in the study. The mean age of the patients participating in the study was 47.43±13.56.