Ambliyop çocuklarda plantar basınç dağılımı ve postural denge
Plantar pressure distribution and postural balance in amblyopic children
  1. Tez No: 797511
  2. Yazar: MURAT AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Ambliyop çocuklarda plantar basınç dağılımı ve postural dengeyi de-ğerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 8-14 yaşları arasında klinik olarak ambliyop tanısı almış 36 çocuk ile bu hastaların yaş ve cinsiyet dağılımına benzer olarak seçilen 36 sağlıklı kontrolle gerçekleştirildi. Tüm bireylerin göz muayenesi yapılıp Snellen eşeli ile EİDGK kaydedildi. Daha sonra her iki gruba da ayak basınç ölçümleri ve denge analizleri için bir basınç platform cihazı (Footscan, Belgium) ile ölçümler yapıldı. En son olarak da her iki grupta da sağ/sol el diskriminasyonunu belirlemek amacıyla bir akıllı telefon uygulaması (Recognise Hand®) kullanıldı ve sonuçlar kaydedildi. Bulgular: Çalışma grubunda statik sağ arka ayak basıncı anlamlı şekilde yük-sek bulundu (p=0,015). Dinamik basınçlara bakıldığında çalışma grubunda RM3 (p=0,042) ve RMF (p=0,021) basınçları anlamlı yüksek bulundu. Denge açısından bir parametre dışında iki grup arasında anlamlı fark yoktu (İGARA-Y çalışma grubunda daha yüksek bulundu, p=0,028). Yaşa bağlı denge parametrelerine bakıldığında tüm gruplarda yaş arttıkça dengenin daha stabilize olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate plantar pressure distribution and postural balance in amblyopic children. Materials and Methods: The study was carried out with 36 children aged 8-14 years who were clinically diagnosed with amblyopia and 36 healthy controls selected similar to the age and gender distribution of these patients. Eye examination of all individuals was performed and BCVA was recorded with Snellen chart. Then, both groups were measured with a pressure platform device (Footscan, Belgium) for foot pressure measurements and balance analysis. Finally, a smartphone application (Recognise Hand®) was used to determine right/left hand discrimination in both groups and the results were recorded. Results: Static right rearfoot pressure was found to be significantly higher in the study group (p=0.015). Considering the dynamic pressures, RM3 (p=0.042) and RMF (p=0.021) pressures were found to be significantly higher in the study group. There was no significant difference between the two groups in terms of balance, except for one parameter (IGARA-Y was higher in the study group, p=0.028). Considering the age-related balance parameters, it was found that the balance became more stabilized as the age increased in all groups.