0-2 yaş çocuğu olan ebeveynlerin bağışıklama tutumları ile sağlık okuryazarlığı ilişkisi
The relationship of immunization attitude of parents with 0-2 years old and health literacy
- Tez No: 797597
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 0-2 yaş çocuğu olan ebeveynlerin sağlık okuryazarlığının sağlık inanç modeline göre bağışıklamaya yönelik tutumlarında ilişkisini belirlemektir. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı modelindeki bu çalışmanın evrenini Dokuz Eylül Üniversitesi E-ASM'lere kayıtlı 0-2 yaş çocuğu olan ebeveynler oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak; Sosyodemografik veri formu, Aşıyla ilgili toplum tutumu-sağlık inanç modeli ölçeği ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 319 ebeveynin 287'si kadın (%90)dı. Katılımcılar Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32'nden ortalama 37,44±9,72 puan almışlardır. Aşıyla ilgili toplum tutumu-sağlık inanç modeli ölçeğinin alt boyutu olan duyarlılık algısından 16,54±2,33 puan, yarar algısı alt boyutundan 19,89±3,11 puan, ciddiyet algısı alt boyutundan 15,80±3,22 puan, engeller algısı alt boyutundan 14,76±5,36 puan, sağlık sorumluluğu alt boyutundan 20,87±2,66 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between health literacy and attitudes towards immunization of parents with 0-2 year old children registered in Dokuz Eylül University Hospital Education Family Health Center. Method: The population of this study in the cross-sectional descriptive model consists of parents with 0-2 years old children registered in Family Health Center at Dokuz Eylül University. As data collection instruments; Sociodemographic data form, Vaccine-related community attitude-health belief model scale and Turkish Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) is used. Findings: 287 (90%) of the 319 parents who have participated in the study, are female. Participants have scored an average of 37.44±9.72 on the Turkish Health Literacy Scale-32. 16.54±2.33 points from sensitivity perception, which is a sub-dimension of the vaccine related community attitude-health belief model scale, 19.89±3.11 points from the perception of benefit sub-dimension, 15.80±3.22 points from the perception of seriousness subdimension, obstacles 14.76±5.36 points from the sub-dimension of perception of health and 20.87±2.66 points from the sub-dimension of health responsibility, have been scored.