0-5 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin çocukluk çağı aşıları hakkında bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of parents with children aged 0-5 about childhood vaccinations
- Tez No: 813723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Aşılama, hastalıkların önlenmesinde en başarılı ve maliyet etkili koruyucu sağlık önlemlerinden biridir. Hayatı tehdit eden 20'den fazla hastalığı önlemek için aşı vardır, her yaştan insanın daha uzun ve sağlıklı yaşam sürmesine yardımcı olur. Dünya sağlık Örgütü (DSÖ), aşının çocuk sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulamış, tüm dünyada uygulanmak üzere genişletilmiş bağışıklama programını başlatmıştır. Çalışma 01.08.2021–31.12.2021 tarihleri arasında Denizli ili Yenimahalle Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 0-5 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerle yürütülmüştür. Literatür taraması sonucunda oluşturulan anket formu ve 'Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveyn Tutumları Ölçeği (PACV)' ile ebeveynlerin çocukluk çağı aşı bilgi ve tutumları sorgulanmıştır. Ebeveynlerin %98'i çocuklarına aşılarını düzenli yaptırdığı saptanmıştır. Ebeveynlerin %49,9'u çocuklarına ücretli aşı yaptırmıştır. Ulusal aşı takviminde en çok bilinen aşı KKK'dır. Rutin aşılar dışındaki ücretli aşılardan en çok bilinen ve yaptırılan rota aşısıdır. Çalışmamıza katılanların tamamına yakını ücretli aşıların Ulusal Aşı Takviminde yer alması gerektiğini düşünüyor. Bu aşılar takvimde yer alsa ve ücretsiz olsaydı, çalışmamıza katılanların %84,6'sının bu aşıların neredeyse tamamını yaptıracağı saptanmıştır. Ebeveynler çocukluk çağı aşıları hakkında bilgileri aile hekimi ve ebe-hemşirelerden %63,2 oranında gebelikte almaktadır. PACV ölçeğine göre ebeveynlerin %95,9'unun aşı tereddüdünün olmadığı saptanmıştır. Ölçek puanına göre aşı tereddüdü ile baba mesleği ve sosyal güvence arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Ölçek puanı toplam çocuk sayısı, hakkında konuşulan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu, anne eğitim düzeyi, gelir durumu, sosyal güvence, anne meslek, baba meslek değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Çocukluk çağı aşıları hakkında yapılan bilgilendirmeler arttırılırsa ve ücretli aşılar rutin aşı takviminde yer alırsa ebeveynlerin aşı bilgi ve tutumlarında, aşılama oranlarında artış gözlenebilir.
Özet (Çeviri)
Vaccination is one of the most successful and cost effective preventive health measures in disease prevention. There is a vaccine to prevent more than 20 lifethreatening diseases, helping people of all ages live longer and healthier lives. The World Health Organization (WHO) emphasized that the vaccine is very important for children's health and started an expanded immunization program to be implemented all over the world. The study was conducted with parents with children aged 0-5 years who applied to Denizli Province Yenimahalle Family Health Center between 01.08.2021 and 31.12.2021.The childhood vaccination knowledge and attitudes of the parents were questioned with the questionnaire form created as a result of the literature review and the“Parental Attitudes About Childhood Vaccines Scale (PACV)”. It was determined that 98% of the parents had their children vaccinated regularly. 49.9% of parents had their children vaccinated for a fee. MMR is the most wellknown vaccine in the national vaccination calendar. It is the most known and administered Rota vaccine among the paid vaccines other than routine vaccines. Almost all of the participants in our study think that paid vaccines should be included in the National Vaccination Calendar. If these vaccines were included in the calendar and were free, it was determined that 84.6% of the participants in our study would have used almost all of these vaccines. Parents receive information about childhood vaccinations from family physicians and midwives-nurses at a rate of 63.2% during pregnancy. According to the PACV scale, it was determined that 95.9% of the parents had no hesitations about vaccination. According to the scale score, a statistically significant relationship was found between vaccination hesitancy, father's occupation and social insurance. The scale score differs significantly according to the total number of children, what is the number of children the child is mentioned, mother's education level, income status, social insurance, mother's occupation, father's occupation variables. If the information about childhood vaccinations is increased and paid vaccinations are included in the routine vaccination calendar, an increase may be observed in the vaccination knowledge and attitudes of the parents and the vaccination rates.