Su, çay ve kahve tüketiminin antropometrik ve biyokimyasal değerler üzerine etkisi
The effect of water, TEA and coffee consumption on anthropometric and biochemical values
- Tez No: 797609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVİN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Su, çay ve kahvenin vücudumuz üzerindeki etkileri her zaman merak konusu olup sağlığa yararları ve zararları onlarca yıldır incelenmektedir. Su canlılığın herşeyidir ve vücudumuzdaki her türlü biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde rol oynar. Çay ve kahve ise tüm dünyada sudan sonra en sık tüketilen içeceklerdir. Çay antioksidan ve zengin polifenolik madde içerme özelliği ile kahve ise içerisinde bulunan kafein, klorojenik asit ve diperten alkol aracılığı ile sağlık üzerine etkilere sahiptir. Biz de bu çalışmamızda su, çay ve kahve tüketiminin biyokimyasal ve antropometrik değerler üzerindeki etkisini incelenmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışma Mayıs 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Check-up Polikliniği'ne başvurmuş 18-90 yaş arası bireyler ile yapılmıştır. Bireylerin günlük içtikleri su, yeşil çay, siyah çay, kahve miktarları ile biyokimyasal ve vitamin değerleri, hepatosteatoz dereceleri, dışkılama alışkanları, kan basınçları ve Biyoelektrik İmpedans Analizi ile yapılmış antropometrik ölçüm değerleri hasta dosyalarından kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The effects of water, tea and coffee on our bodies have always been a matter of curiosity, and their health benefits and damages have been studied for decades. Water plays an important role in the occurance of all kinds of biochemical reactions in our body. Tea and coffee are the most commonly consumed drinks except water worldwide. Tea has several effects on health with its antioxidant and rich polyphenolic substance content, while coffee may have effects on health through caffeine, chlorogenic acid and diperthene alcohol. In this study, we aimed to examine the effects of water, tea and coffee consumption on biochemical and anthropometric values. Material-Method: The study was conducted with individuals between the ages of 18-90 who applied to Maltepe University Medical Faculty Hospital check-up outpatient clinic between May 2021 and May 2022. The amount of water, green tea, black tea, coffee consumed by the individuals daily, biochemical and vitamin values, hepatosteatosis degrees, defecation habits, blood pressures and anthropometric measurement values made by Bioelectrical Impedance Analysis were recorded from the patient files.