Fransız ve Türk hukuk sisteminde yağma suçu
Crime of extortion in Turkish and French law
- Tez No: 797613
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yağma suçu, hırsızlık suçunun cebir veya tehdit kullanılarak işlenmesiyle oluşan birden fazla suçu bünyesinde barındıran bileşik bir suçtur. Bileşik bir suç olan yağma suçunun cezalandırılması ile birden fazla hukuki yarar korunmaktadır. Yağma suçunun cezalandırılması ile başta mülkiyet hukuku olmak üzere, kişi özgürlüğü, vücut ve cinsel dokunulmazlığı korunmaktadır. Yapılan bu çalışmada, hem 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş hem de Fransız Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş yağma suçu iki ülke hukuk sisteminde mukayese edilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde genel olarak yağma suçu ve kanun koyucu tarafından korunan hukuki yarar ele alınmış, ikinci bölümde yağma suçunun unsurlarına, suçun özel görünüş biçimlerine, suçun nitelikli hallerine yer verilmiş, üçüncü bölümde suçun soruşturma ve kovuşturma yöntemlerine değinilmiştir. Her bölümün sonunda Fransız hukuk sistemindeki duruma da değinilerek Türk hukuk sistemi ile mukayese gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, dördüncü bölümde Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2021 yılında karara bağlanmış olan ve yağma suçu iddiası ile gelmiş 100 dosya üzerinden, sanıkların yaşı, sosyo-ekonomik durumları, sanık ya da mağdurlar tarafından yargılama sırasındaki beyanlarına göre sanıkların bağımlılık durumları ve suçun kime karşı işlendiği bilgileri ile ilk derece mahkemesince verilen kararlar da açıklayıcı istatistik yöntemi kullanılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Extortion is a combined crime involving more than one offense, that consists of committing theft crime by using violence or threat. More than one legal interest is protected by the punishment of extortion, which is a combined crime. In particular property law, personal liberty, bodily integrity and sexual inviolability are protected by the punishment of extortion crime. Within the context of this study, the comparison of extortion crime that is enacted both in Turkish Penal Code No. 5237 and French Penal Code is intended. In the first section, the crime of extortion in its general terms and legal interest protected by the legislator; in the second section, the elements of extortion crime, the specific occurrences of crime, the qualified forms of crime; in the third section, investigation and prosecution methods are discussed. At the end of the each section, the comparison between Turkish and French legal systems is carried out while mentioning the situation in the French legal system. Furthermore, in the fourth section, the judgments rendered by the court of first instance are intended to be evaluated by using statistics method on the following data: age of defendants, their socioeconomic situation, their existing addictions according to their or victims' declarations during the trial and information about against whom the crime was committed. The stated evaluation process has been implemented over the judgments rendered by the assize court in 2021 on 100 cases of which the perpetrators were prosecuted for extortion crime.