Preoperatif radyolojik görüntülemede safra kesesi polipleri nedeniyle kolesistektomi yapılan hastaların postoperatif histopatolojik sonuçlarıyla karşılaştırılması
Comparison with the postoperative histopathological results of patients who underwent colecystectomy and diagnosed wi̇th gallbladder polyp in the preoperative imaging
  1. Tez No: 797660
  2. Yazar: ELMAN GAFFAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN KARAYALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Safra kesesi polipleri nedeniyle opere edilen hastaların postoperatif histopatolojik incelenmesinde bazen poliplere rastlanmamaktadır.1.amacımız histopatolojik incelemede polip öngörüsüne etkili risk faktörlerini belirlemekle, radyolojik görüntülemenin yanlış pozitiflik oranını düşürmektir.2.amacımız histopatolojik incelemede neoplastik polip öngörüsüne etkili risk faktörlerini belirlemektir Yöntem: 2012-2022 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde safra kesesi polipleri nedeniyle opere edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmamıza 404 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, polip boyutu, polip sayısı, polip + taş birlikteliği, vücut kitle indeksi (VKİ), preoperatif kolesterol düzeyleri ve diyabetis mellutus (DM) parametreleri dikkate alınmıştır. İstatiksel olarak preoperatif radyolojik görüntüleme ve demografik bulgularla histopatolojik sonuçlar karşılaştırılmıştır Bulgular: DM histopatolojik incelemede polip öngörüsünde anlamlı bulunmuştur(P=0,031).
Özet (Çeviri)
Purpose: For patients who have been operated for gallbladder polyps, polyps are sometimes not found in the postoperative histopathological examination. Our first aim is to reduce the false positivity rate of radiological imaging by determining the risk factors affecting the prediction of polyps in histopathological examination. Our second aim is to determine the risk factors affecting the prediction of neoplastic polyps in histopathological examination Methods: Patients who were operated for gallbladder polyps in the Ankara University Faculty of Medicine between 2012-2022 were reviewed retrospectively. 404 patients were included in our study. Age, gender, polyp size, polyp number, polyp + stone association, body mass index (BMI), preoperative cholesterol levels and diabetes mellitus (DM) parameters were reviewed and compared between the groups. Statistically, preoperative radiological imaging and demographic findings were compared by histopathological results. Results: DM was found to be significant in the prediction of polyps in histopathological examination (P=0.031). Age was significant in the prediction of neoplastic polyps (P< 0.001).