Otoimmun tip 1 Diabetes Mellitus'ta CD45RA, CD45RO ve IL-12'nin önemi
  1. Tez No: 79769
  2. Yazar: LÜTFİYE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN DİNÇÇAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada otoimmun Tip 1 diyabetik hastalarda, diyabetin klinik başlangıcından önceki ve sonraki dönemlerde, yardımcı ve sitotoksik T lenfositleri, yardımcı T hücre aktivasyonunda CD45RA (naive) ve CD45RO (memory) lenfositleri, beta hücre destrüksiyonunda apoptozisin rolü ve İL- 12 aktivasyonunun araştırılması hedeflendi. Çalışma gruplarının seçilmesi esnasında, asemptomatik preklinik dönem diyabetikler için (n=10), Tip 1 diyabetik hastaların 1. derece yalanlan içinde ICA> 20 JDF ünitesi olması baz alındı. Yeni tam konmuş, erken klinik dönemdeki Tip 1 diyabetik hastalar için (n=10), klinik diyabet süresinin 8 haftanın altında olmasına dikkat edildi. Otoimmun aktivasyonun sonlandığı, beta hücre destrüksiyonunun tamamlandığı ileri klinik dönem Tip 1 diyabet hastalan (n=10), diabet süresi 1-5 yıl arasmda olan hastalar arasından seçildi. Nondiyabetik, ICA(-), başka bir karbonhidrat metabolizmasını ve immun sistem mekanizmalanm etkileyecek hastalığı olmayan sağlıklı bireylerden de kontrol grubu oluşturuldu (n=10). Deney aşamasında, İL- 12 ölçümü için İL- 12 enzim immunoassay yöntemi kullanıldı. CD4, CD8, CD45RA, CD45RO, CD95 ölçümleri ise Flow Cytometry cihazı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the activation of IL-12 and T-cell, helper and cytotoxic T lymphocytes, CD45RA+ and CD45RO+ lymphocytes in Th cell activation and the role of apoptosis at the beta cell destruction in pre- and post-clinical stages of diabetics in Type 1 diabetes. During the selecting of study groups, for asymtomatic preclinical diabetics, a volume of ICA>20 JDF for the first degree relatives of Type 1 diabetics was become to basis (n=10). For new diagnosed (in early clinical stage) Type 1 diabetics were attended to clinical diabetic periods as 8 weeks and below (n=10). An advanced stage of clinical group was selected from Type 1 diabetics recently diagnosed in whom autoimmune activation was terminated and beta cell destruction was completed and who had a diabetic period ranging from 1 and 5 years (n=10). A control group was comprised of healthy subjects to whom nondiabetics, ICA(-), who had no other disease to affect carbohydrate metabolism and immune system mechanism (n=10). At the stage of experimental steps, IL-12 enzym immunoassay method was employed for the measurment of IL-12. Measurments of CD4, CD8, CD45RA, CD45RO and CD95 were evaluated with Flow Cytometry.