Olağanüstü dönemlerde mali politikalar ve borçlanma etkileşimi
Fiscal policies and borrowing interaction in extraoordinary times
- Tez No: 797703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Devletler tarih boyunca çeşitli mali, ekonomik ve sosyal nedenlerle borçlanma yolunu tercih etmiştir. Borç yükünü hafifletmek, kamusal faaliyetleri finanse etmek, büyüme ile kalkınmayı sağlamak ve olağanüstü dönemlerde oluşan giderleri karşılamak amacıyla devlet borçlanma yoluna gitmiş olsa da bu durum devletin kamu maliyesi üzerinde bir yük oluşturmaktadır. Doğal afetler, savaşlar, salgın hastalıklar ve krizler gibi olağanüstü dönemlerin yaşattığı olumsuzlukların kamu maliyesine olan negatif etkisi ile devletler uygun politika önlemleri almışlardır. Cov-19 salgını ilk olarak 2019 yılında Çin'de ortaya çıkmıştır ve kısa sürede dünyayı etkisi altına almıştır. Türkiye'de Cov-19 salgın başlangıcı ise 10 Mart 2020 tarihinde olmuştur. Salgının küresel risk oluşturması ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Mart 2020 tarihinde dünya genelinde pandemi ilan etmiştir. Salgına karşı gerekli tedbirler ve politika önlemleri alınarak uygulanmıştır. Pandemi döneminde uygulanan mali politika önlemlerinin kamu maliyesi üzerindeki etkisi büyüktür. Bu çerçevede Cov-19 pandemisinin kamu gelirleri, kamu harcamaları, kamu borçlanması ve bütçe üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, states have preferred the way of borrowing for various financial, economic and social reasons. Although the government has resorted to borrowing in order to alleviate the debt burden, finance public activities, ensure growth and development, and meet the expenses incurred in extraordinary times, this situation creates a burden on the public finances of the state. States have taken appropriate policy measures with the negative impact of the negative effects of extraordinary periods such as natural disasters, wars, epidemics and crises on public finances. The Cov-19 outbreak first appeared in China in 2019 and soon affected the world. The onset of the Cov-19 epidemic in Turkey was on March 10, 2020. With the epidemic posing a global risk, the World Health Organization (WHO) declared a worldwide pandemic on March 11, 2020. Necessary measures and policy measures againts the epidemic were taken and implemented. Fiscal policy measures implemented in extraordinary times have a great impact on public finances. In this context, the impact of the Cov-19 pandemic on public revenues, public expenditures, public borrowing and the budget has been examined.