Menstrual products, stigma, and normativities: A study on practices of university students in Ankara
Menstrüel ürünler, damga ve normativiteler: Ankara'daki üniversite öğrencilerinin pratikleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 797718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de menstrüel ürün tüketim pratiklerini inceleyerek, bir sosyal damgalama ve norm kaynağı olarak regli sorunsallaştırmayı amaçlamaktadır. Nüfusun yarısı tarafından deneyimlense de Türkiye'de menstrüel damga, normlar ve ürün tüketim pratikleri ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Ankara'da öğrenim gören 18-23 yaş arası yirmi altı menstüratör ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanan bu çalışmanın odak noktası tek kullanımlık ve alternatif menstrüel ürün tüketim pratikleridir. Araştırma bulgularının gösterdiği üzere, tek kullanımlık ve alternatif adet ürünü tüketim pratikleri, Türkiye'deki menstrüel damga ve hâkim cinsiyet ideolojisi ile ilişkilidir. Menstrüel damgalamanın çeşitli kanallar aracılığıyla kendilerine iletildiği bir toplumda yaşayan araştırma katılımcıları, damgalamayla başa çıkmada çeşitli mekanizmalar benimsemektedir. Sürdürülebilirlik, satın alınabilirlik, bakım, feminist niyetler ve rahatlık ile bağlantılar içeren alternatif menstrüel ürün tüketim pratikleri, yalnızca normalleştirilmiş ve destigmatize edilmiş bir regl deneyimine yol açmaz, aynı zamanda Türk toplumunun baskın menstrüel öznelliğine karşı yeni bir ideal menstrüel öznellik yaratır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to problematize menstruation as a source of social stigma and norms through investigating menstrual product consumption practices in Turkey. Despite being experienced by the half of the population, studies on menstrual stigma, norms and product consumption practices in Turkey are limited. Grounding on the semi-structured in-depth interviews conducted with twenty-six menstruators between the ages of 18-23 and studying in Ankara, disposable and alternative menstrual product consumption practices constitute the focus of this study. As the research findings indicate, disposable and alternative menstrual product consumption practices interrelate with the menstrual stigma and dominant gender ideology in Turkey. Research participants living in a society where menstrual stigma is communicated with them through various channels, adopt several stigma coping mechanisms. Alternative menstrual product consumption practices, which include connections to sustainability, affordability, maintanence, feminist intentions and convenience, not only result in a normalized and destigmatized period experience but also create a new ideal menstrual subjectivity against the dominant menstrunormate of the Turkish society.