Duygu düzenleme ve kişiliğin müzisyen olma durumuna göre incelenmesi
Investigation of emotional regulation and personality related to being musicians
  1. Tez No: 797719
  2. Yazar: SENA SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada duygu düzenleme becerisi ve kişiliğin, müzisyen olan ve olmayan kişiler açısından incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın çalışma grubu 18-65 yaş arası 166 kişiden oluşmaktadır. Müzisyen olan katılımcı sayısı 85 (% 51.2), müzisyen olmayan katılımcı sayısı ise 81'dir (% 48.8). Çalışma korelasyonel bir desene sahiptir ve öz bildirim yolu ile çevrimiçi platform ve yüz yüze iletilen anketler ile veri toplanmıştır. Veri toplama araçları; Sosyodemografik Veri Formu, Duygu Düzenleme Anketi ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği Kısa Formdur. Çalışmanın katılımcılarından edinilen bulgulara göre müzisyen olan ve olmayan kişiler arasında duygu düzenleme ve kişilik açısından fark bulunmamakla birlikte, orkestrada yer alma, profesyonel anlamda şarkı söyleme ve müzik aleti çalmak açısından duygu düzenleme ve kişiliğin alt boyutlarından bazılarında gruplar arası farklılıklar bulunmuştur. Duygu düzenleme ve kişiliğin alt boyutları arasında ise bazı boyutlarda ilişkiler tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular, literatürdeki ilgili çalışmalar ve bulgular ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine emotion regulation and personality, related to being musicians and non-musicians. The study group of the research consists of 166 people between the ages 18-65. 85 (% 51.2) of the participants were musicians and 81 (% 48.8) of the participants were non-musicians. This study has a correlational design and it was conducted a self-report questionnaire, online and offline. Data collection tools were; Sociodemographic Information Form, Emotional Regulation Questionnaire (ERQ) and Big Five Personality Inventory Short Form. According to findings of this research, there is no difference between musicians and non-musicians in the results of emotional regulation and personality. Though, there are some differences for some factors were found in some conditions; playing a musical instrunment, being a part of orchestra and being vocalist. Also in the results of study, were found some correlations between emotional regulation and personality questionnaires factors. These findings were discussed in the light of the relevant earlier researchs and the literature.