Üniversite öğrencilerinde menstrual yoksulluk ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of menstrual poverty and affecting factors among university students
  1. Tez No: 894796
  2. Yazar: SEDANUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜCEL ÖZÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, bir devlet üniversitesinde, sağlık alanında öğrenim gören kadın öğrencilerin menstrual yoksulluk deneyimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Yerleşkesinde, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, ön lisans ve lisans programlarına kayıtlı 433 kadın öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri, 2 Ekim-5 Aralık 2023 tarihleri arasında, Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Menstrual Deneyimler Ölçeği (MDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi, Bonferroni düzeltmeli Dunn testi ve lineer regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; MDÖ toplam puan ortalamasının 2,22±0,33 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the menstrual poverty experiences and the affecting factors of female students studying in health sciences at a state university. The study sample consisted of 433 female students enrolled in associate and undergraduate programs in the fall semester of 2023-2024 at Hacettepe University Sıhhiye Campus. Research data were collected between October 2 and December 5, 2023, using the Introductory Information Form and Menstrual Practice Needs Scale (MPNS). Data were evaluated using descriptive statistics, the Mann Whitney U test, the Kruskall Wallis H test, the Dunn test with Bonferroni correction, and linear regression analysis. According to the research results, the total MPNS score average was 2,22±0,33.