Pelvis ve asetabulum kırıklarında sistemik traneksamik asit uygulamasının kanama miktarı ve kan transfüzyonuna etkisi
Effect of systemic tranexamic acid use on bleeding amount and BLOOD transfusion in pelvis and acetabulum fractures
  1. Tez No: 797795
  2. Yazar: ALİ MURAT GÜLLERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmaya pelvis ve asetabulum kırığı nedeniyle cerrahi uygulanan hastalar dahil edildi. Hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 62 hasta dahil edildi. Bu hastaların 30 tanesine anterior (modifye stoppa), 32 tanesine posterior (kocher langenbeck) insizyonu yapıldı. Toplam 32 hastaya insizyondan 30 dk önce 15 mg/kg sistemik TEA uygulaması yapıldı. Geri kalan 30 hastaya TEA uygulaması yapılmadı. Sistemik TEA uygulanan hastalar ile uygulanmayan hastalar karşılaştırıldı. Farklı insizyonların kan kaybı ve kan transfüzyonunda etkili olabileceği düşünülerek anterior ve posterior girişimler kendi içinde ve biribirleri ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet) yanı sıra beden kitle indeksi, preoperatif hemogram düzeyleri, total kan hacmi, intraoperatif kanama miktarı, gizli kanama miktarı, postoperatif 24. ve 48. saat dren miktarı, postoperatif 24. ve 48. saat hemogram miktarı, kan transfüzyon miktarı kayıt altına alındıİki grup arasında demografik veriler, vücut kan hacmi, beden kitle indeksi, büyük kemik (humerus,femur,tibia) kırıkları ve ameliyat öncesi kan parametreleri arasında anlamlı fark görülmemiştir. Kontrol grubu ile TEA grubu karşılaştırıldığında sistemik TEA grubunda intraoperatif kan kaybı, total ve gizli kan kaybının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür (p=0,013; p=0,004). Sistemik TEA grubunda, kontrol grubuna göre postoperatif hemogram düşüşü, 24. ve 48. Saat drenden gelen kan miktarı, kan ürünleri transfüzyon miktarlarının istatiksel olarak anlamlı derecede daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Sistemik TEA uygulanmış 15 anterior girişim ve 17 posterior girişim yapılmış hasta karşılaştırıldığında intraoperatif kanama miktarı, postoperatif hemogram düşüşü, gizli kan kaybı, postoperatif 24. ve 48. Saat dren miktarları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadıBu çalışmada, sistemik TEA verilen grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında kan kaybı ve allojenik kan transfüzyonunun TEA gruplarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu gözlenmektedir. İnsizyon farklılığının kanama miktarı üzerinde etkili olmadığı kanama ve kan transfüzyon miktarını azaltan faktörün TEA uygulaması olduğu görülmektedir. Tüm gruplar arasında gelişen komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemektedir. Literatürde fazla olmasa da pelvis ve asetabulum kırıklarında TEA uygulaması ile ilgili çalışmalar mevcuttur. Fakat pelvis ve asetabulum kırıklarında anterior ve posterior yaklaşımlarda sistemik TEA uygulamasını kendi içlerinde ve birbiriyle karşılaştıran, gizli kan kaybının hesaplandığı çalışma henüz bulıunmamaktadır. Çalışmanın bu yönüyle literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
: Patients who underwent surgery for pelvis and acetabulum fractures were included in the study. The patients were evaluated retrospectively. 62 patients were included in the study. Anterior (modified stoppa) incision was made in 30 of these patients and a posterior (kocher langenbeck) incision was made in 32 patients. A total of 32 patients were administered 15 mg/kg systemic TXA 30 minutes before the incision. TXA was not applied to the remaining 30 patients. Patients who underwent systemic TXA were compared with those who did not. Considering that different incisions may be effective in blood loss and blood transfusion, anterior and posterior approaches were evaluated within themselves and by comparing them with each other. In addition to demographic information (age, gender) of the patients, body mass index, preoperative hemogram levels, total blood volume, amount of intraoperative bleeding, amount of hidden blood loss, amount of drain at postoperative 24th and 48th hours, amount of hemogram at postoperative 24th and 48th hours, the amount of blood transfusion was recorded.In this study, it was observed that blood loss and allogeneic blood transfusion were statistically significantly lower in the TXA groups when the systemic TXA group was compared with the control group. It's seen that the incision difference does not have an effect on the amount of bleeding, but the TEA application is the factor that reduces the amount of bleeding and blood transfusion. There is no statistically significant difference between all groups in terms of complications. Although not many in the literature, there are studies on TEA application in pelvis and acetabulum fractures. However, there is no study yet to calculate the hidden blood loss, comparing the systemic TEA application in anterior and posterior approaches in pelvis and acetabulum fractures among themselves and with each other. We think that this aspect of the study will contribute to the literature.