Farklı restorasyon materyallerinin iki farklı preperasyon şekli ile hazırlanmış onley restorasyonlarının adaptasyonuna ve kırılma dayanıklılığına etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of different restoration materials on the adaptation and fracture strength of onley restorations prepared with two different techniques
- Tez No: 820950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, biyouyumluluk ve estetik açıdan ideal özelliklere sahip farklı restorasyon materyalleri kullanarak iki farklı preperasyon şekli ile hazırlanmış onley restorasyonlarının kırılma dayanıklılığı ve adaptasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 80 adet çekilmiş homojen boyutlarda alt birinci molar diş kullanılarak ve dişler 10'ar dişten oluşan 8 ana gruba ayrıldı. Molar dişler üzerinde preperasyon dizaynı iki farklı alt grup şeklinde, ilk grup oklüzal veneer, ikinci grup ise mezio-oklüzal-distal onley kavitesi şeklinde hazırlandı. Restorasyonlar 4 ayrı materyal (IPS e.max CAD, Vita Enamic, SR Nexco Paste, Grandio Blocs) kullanılarak CEREC InEos Blue (Sirona, Bensheim, Germany) sistemi ile üretildi ve Variolink N siman (Ivoclar Vivadent AG) kullanılarak simante edildi. Kırma testi Shimadzu Universal Testing Kırma Cihazı ile yapılarak uygulanan kuvvet bilgisayar ortamına aktarıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi için Oneway Anova testi ve farklılığa neden olan grupların tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this thesis study is to evaluate the fracture strength and adaptation of onlay restorations prepared with two different preparations using glass ceramic and composite resin materials, which are ideal restoration materials for biocompatibility and aesthetic features. Material and Method: 80 extracted homogeneously sized lower molars were used and categorized into eight main categories of ten teeth each. The preparation design on the molar teeth was made in two different subgroups, the first group was prepared as an occlusal veneer and the second group was prepared as a mesio-occlusal-distal onlay. Restorations were produced with the CEREC InEos Blue (Sirona, Bensheim, Germany) system using 4 different restoration materials (IPS e.max CAD, Vita Enamic, SR Nexco Paste, Grandio Blocs). The restorations were cemented using Variolink N cement (Ivoclar Vivadent AG). The fracture test was performed with the Shimadzu Universal Testing Device and the applied force was transferred to the computer for numerical analysis. The Oneway Anova test were used for multiple comparison and Tukey HDS test were used to identify the groups that caused the difference.