Akut miyeloid lösemi tanılı hastaların geriye dönük incelenmesi
Review of patients with acute myeloid leukemiafollowed in Trakya University Medical Facultydepartment of internal diseases hematology
- Tez No: 798006
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız merkezimizde AML tanısı ile takip edilen hastaların demografik, klinik, laboratuvar, genetik ve patolojik özelliklerini geriye dönük olarak ortaya koymak; bunların hastaların tedavi yanıtlarına, prognoza, genel ve hastalıksız sağkalım oranlarına katkısını değerlendirerek literatüre Trakya Bölgesi verileri ile katkıda bulunmaktır. Hastalar ve Yöntem: Merkezimizde Ocak 2017-Aralık 2021 tarihleri arasında ELN tanı ölçütlerine göre 18 yaş üstü AML tanısı ile takip edilen 111 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların verileri geriye dönük olarak hasta yönetim bilgi sisteminden elde edilmiştir. Bulgular: 111 hastanın %57'si erkek, %43'ü kadındı. Yaş ortalaması 66'ydı. Altmış yaş ve üzeri hasta oranı %59,5'ti. İndüksiyon tedavisi (3+7, azasitidin, azasitidin+venetoklaks) ile %68,5 hastada remisyon sağlandı. Doksan dört (%84,7) kişide febril nötropeni, 25 (%22,5) kişide tiflitis, 5 (%4,5) kişide mukozit, 26 (%23,4) kişide invazif fungal enfeksiyon ve 38 (%34,2) kişide sepsis durumu görüldü. Elli üç (%66,3) hastada tam yanıt, 2(%2,5) hastada parsiyel yanıt saptanmışken 25 (%31,3) hasta yanıtsız olarak değerlendirilmiştir. Remisyona giren hastaların %30'unda nüks görüldü. Ortalama remisyon süresi 1,8 aydı. Takip süresince mortalite %63,3 oranında görüldü, en sık sebep sepsisti. Yaş hem indüksiyon yanıtı hem de hastalıksız sağ kalım ve OS üzerine etkili faktör olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to retrospectively reveal the demographic, clinical, laboratory, genetic and pathological characteristics of patients followed up with a diagnosis of AML in our center; to contribute to the literature with Thrace Region data by evaluating their contribution to treatment responses, prognosis, and overall and disease-free survival rates. Patients and Methods: 111 patients over the age of 18 who were followed up in our center with the diagnosis of AML according to ELN diagnostic criteria between January 2017 and December 2021 were included in our study. The data of the patients were obtained retrospectively from the patient management information system. Results: 57 %of 111 patients were male and 43 %were female. The average age was 66. The rate of patients aged sixty and over was 59.5 %. With 68.5 %remission in patients with induction therapy (3+7, Azasitidine, Azasitidine+venetoclax). Febril neutropenia in ninety -four (84.7%) people, tiffitis in 25 (22.5%) people, 5 (4.5%) mucositis in people, 26 (23.4%) invasive fungal infection and 38% (34.2%) sepsis status was seen. Fifty -three (66.3%) had full response in the patients and partial response was detected in 2 (2.5%) patients, while 25 (31.3%) patients were evaluated as unanswered. 30 %of the patients who entered the remission were recurred. The average remission time was 1.8 months. During the follow -up, mortality was seen at 63.3 %, the most common cause sepsis. Age was determined as an effective factor both on induction response and disease -free survival and OS.