The effect of work alienation and proffesional vitality on cyber loafing
İşe yabancılaşma ve mesleki canlılığın sanal kaytarma üzerinde etkisi
- Tez No: 798013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma İşe yabancılaşmanın ve Mesleki canlılığın Sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini, işe yabancılaşma, mesleki canlılık ve sanal kaytarma oluşturmaktadır. Değişen koşullar ve günümüzde internet kullanımının iş dünyasında artması sebebi ile çalışanların işlerine karşı tutumu ve mesleki canlılığı üzerinde bir etken olup olmadığı araştırılmıştır. Bu kavramlar arasındaki ilişki incelenirken araştırmaya katılan çalışan kitlesi, finans sektöründe çalışanlar, muhasebeciler, mali müşavirler ve bankacılar olarak belirlenmiştir. Modeli test etmek için araştırmanın evrenini oluşturan; bankacı, muhasebeci, mali müşavir ve finans sektöründe çalışan 292 kişiden anket toplanmıştır. Elde edilen veriler üzerinde faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, güvenilirlik analizi, Tukey analizi ve anova analizi yapılmıştır. Çalışanların işe yabancılaşma seviyeleri arttıkça sanal kaytarma davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, Mesleki canlılıklarının tutku alt boyutunun sanal kaytarma davranışı üzerinde negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of work alienation and professional vitality on cyberloafing behavior. The theoretical framework of the study consists of work alienation, professional vitality and cyberloafing. It has been researched whether there is a factor on the attitude of the employees towards their work and professional vitality due to the changing conditions and the increasing use of the internet in the today's business world. While examining the relationship between these concepts, the group of employees who attended the research was determined as those working in the finance sector, accountants, financial advisors and bankers. Constituting the universe of the research to test the model ; Questionnaires were collected from 292 people working in bankers, accountants, financial advisors and finance sector. Factor analysis, correlation analysis, regression analysis, reliability analysis, Tukey analysis and anova analysis were performed on the obtained data. It has been determined that there is a positive and significant relationship between cyberloafing behavior as the work alienation levels of the employees increase, and that the passion, sub-dimensions of professional vitality negatively affect major cyberloafing behavior.