6-11 yaş otizmli çocuklarda müzikli ses ve sözcük üretiminin iletişim ve dil gelişimine etkisi ile ilgili müzik terapi ve yöntemleri
Music therapy and methods related to the effect of musical sound and words generation on the communication and language development of the children with autism aged 6-11
  1. Tez No: 798017
  2. Yazar: İLHAN UĞUR YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmada 6-11 yaş otizmli çocuklarda, müzikli ses ve sözcük üretimi yöntemiyle iletişim ve dil gelişimine yönelik bir öğretim uygulaması, müzik terapi kapsamında yapılmış ve etkisi değerlendirilmiştir. Uygulamanın, 6-11 yaş arasındaki otizmli çocukların, zihinsel, duygusal ve duyusal yetilerinin, sosyal iletişim ve etkileşim becerilerinin geliştirilmesine katkı sunacağı çalışmanın ana hipotezini oluşturmaktadır. Uygulama 5 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme yapılırken, Çocukluk Çağı Otizm Değerlendirme Ölçeği (ÇODÖ) kullanılmıştır. Sonuç olarak, 5 katılımcıda da, bilişsel iletişim ve etkileşim yeti ve yeteneğinde; duygusal davranışlarda ve tepkilerde; fiziksel davranışlarda ve duyusal tepkilerde gelişim olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a music therapy study for communication and language development with musical sound and word production method was carried out within the scope of music therapy in children with autism aged 6-11. The results were evaluated. The main hypothesis of the study is that the method will contribute to the development of mental, emotional and sensory abilities, social communication and interaction skills of children with autism between the ages of 6-11. The tests were carried out with 5 participants. The Childhood Autism Rating Scale was used for the evaluation method. As a result, it was seen that there is an improvement in cognitive communication and interaction skills; in emotional behavior and reactions; in physical behaviors and sensory responses in all 5 participants.