3-6 yaş çocuğu olan ebeveynlerin çocukluk deneyimlerinin ebeveyn tutumları üzerine yordayıcı etkisi
The predictive effect of the childhood experiences of parents with 3-6 years old children on parent attitudes
- Tez No: 798036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, çocukluk deneyimleri ile ebeveyn tutumlarına yordayıcı etkisini ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma çok faktörlü yordayıcı ve ilişkisel nitelikte olup, Aralık 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında ulaşılan 3-6 yaş çocuğu olan 200 ebeveynden, çevrimiçi soru formu aracılığı ile toplanmıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak sosyo-demografik özellikleri değerlendirmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Ebevey Tutumları Ölçeği”,“Young Ebeveynlik Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalamalar yanı sıra verilerin dağılım özelliklerine göre; Mann - Whitney U“, ”Kruskal -Wallis H“ testlerinden, ”Korelasyon analizi“ ve ”Regresyon analizinden" yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yaşları 21 ile 59 arasında değişmekle birlikte yaş ortalaması 35.29± 7.86 bulunmuştur. %64'ünün kadın, %36'sının erkek olduğu belirlenmiştir. Demokratik tutum gösteren katılımcıların, ebeveynlerinin küçümseyici/kusur bulucu tutumları, sömürücü/istismar edici tutumları arasında pozitif ilişki saptanmıştır. Otoriter tutum gösteren katılımcıların, annelerinden küçümseyici/kusur bulucu, sömürücü/istismar edici, cezalandırıcı tutum, babalarından ise küçümseyici/kusur bulucu, sömürücü/istismar edici, cezalandırıcı tutumları arasında negatif yönde ilişki saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda; ebeveynlere ve araştırmacılara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the predictive effect of childhood experiences on parental attitudes. The research is multifactorial, predictive and relational, and it was collected through an online questionnaire from 200 parents with children aged 3-6 years, reached between December 2021 and February 2022. In this study, three forms were used as data collection tool.“Personal Information Form”,“Parental Attitudes Scale”and“Young Parenting Scale”were used to evaluate socio-demographic characteristics. The collected data were analyzed using the SPSS 21.0 package program. In the evaluation of the data, in addition to numbers, percentages and averages, Mann - Whitney U“ ”Kruskal -Wallis H“ tests, ”Correlation analyzes“ and ”Regression analyzes" were used according to the findings. According to the results of the research, the average age was found to be 35.29± 7.86, although their age ranged from 21 to 59. It was determined that 64% were female and 36% were male. A positive relationship was found between the condescending/flawing attitudes of the parents and the abusive attitudes of the participants who showed a democratic attitude. A negative relationship was found between the condescending/flawing, exploitative/exploitative, punitive attitudes from their mothers, and their condescending/flawing, abusive, and punitive attitudes from their fathers of the participants who showed authoritarian attitudes. In line with these results; Recommendations for parents and researchers are given.