Klinik hastalardan izole edilen bakteriyel ajanlar ve bunların değişik antibiyotiklere dirençlilikleri
Bacterial agents isolated from clinical patients and resistans to various antibacterial agents
- Tez No: 79805
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bakterilerin toplumda tek tek veya salgınlar şeklinde oluşturdukları infeksiyon hastalıklarının ve özellikle hastane infeksiyonlannın tedavisinde karşılaşılan en önemli sorun, etken olan bakterilerin antibiyotiklere gösterdikleri dirençtir. Bu amaçla Kocaeli Üniversitesi Hastanesinin değişik kliniklerinde yatan hastalardan izole edilen suşlann disk difuzyon yöntemi ve agar tarama yöntemi ile MİK çalışılarak direnç durumları araştırıldı. Çalışmada en sık metisiline duyarlı Staphylococcus aureus (MS S A), ikinci sıklıkla metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), üçüncü sıklıkla da Escherichiae coli suşlan hastane infeksiyon etkeni olarak belirlendi. MS S A suşlan, en sık pediatri ve ortopedi kliniklerinde, idrar ve yara örneklerinde rastlandı. MRSA suşlan, en sık üroloji ve pediatri kliniklerinden alman idrar ve yara örneklerinden izole edildi. Disk difuzyon yöntemi ile in vitro olarak MRSA suşlannda vankomisin ve teikoplanin'e direnç belirlenemezken, ampisilin'e %100, amoksasilin/klavulanik asit kombinasyonuna %96.07, siprofloksasin'e %60.78, netilmisin'e %19.6, direnç saptandı. Aynı bulgular agar tarama yöntemiyle teyid edildi. E. coli suşlan üroloji ve genel cerrahi kliniklerinden alman idrar ve apse örneklerinden yüksek oranda soyutuldu. Disk difuzyon yöntemi ile bu suşlann imipenem ve seftriakson'a direnç belirlenemezken, ampisilin'e %56.7, ampisilin/sulbactam'a %48.6, sefazolin'e %5.4, aztreonam'a %8.1, amikasin'e %5.4, siprofloksasin'e %2.7 oranında dirençli olduklan saptandı. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most common issue affecting the treatment of bacterial infectious disease is the development of the resistance of efficient bacteria against antibiotics. For this reason, disc diffusion and agar scanning method were applied to the strains that were isolated from the patients of the Kocaeli University Hospital. With this method MIK was investigated. In the study the most common reason for hospital infection was found to be methicillin sensitive Staphylococcus aureus (MS S A) strains, followed by methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRS A) and Escherichiae coli. MS S A strains were most commonly encountered in the infection samples from the pediatri and orthopedi clinics. MRSA strains were most commonly isolated from the urine and infection samples taken from the urology and pediatri clinics. With disc diffusion method resistance to vancomycin and teicoplanin was not found in MRSA strains in vitro, but 100% resistance to ampicillin, 96.07% resistance to amoxicillin/clavulanic acid combination, 60.78% resistance to ciprofloxacin, 19.6% resistance to netilmicin were found. E. coli strains were highly isolated from the urine and infection samples taken from the urology and surgery clinics. With disc diffusion method resistance to imipenem and ceftriaxone was not found in E. coli strains in vitro, but 56.7% resistance to ampicillin, 48.6% resistance to ampicillin/sulbactam, 5.4% resistance to cephazolin, 8.1% resistance to aztreonam, 5.4% resistance to amikacin, 2.7% resistance to ciprofloxacin were found.