Kalp yetmezliği hastalarında serum caveolin-3 düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798050
  2. Yazar: AHMET SÜSENBÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği (KY); ventriküler dolum veya kan ejeksiyonunun herhangi bir yapısal veya fonksiyonel nedenden dolayı bozukluğundan kaynaklanan komplike klinik bir sendromdur. Caveolin-3 (Cav-3), kardiyak ventriküler miyositlerde T tübül oluşumunda ve işlevinde rol oynayan bir protein olup, caveolin ailesinin kardiyovasküler sistemdeki fonksiyonel önemi, caveolin kaybının ciddi kardiyak patolojinin gelişmesine yol açmasıdır. Caveolin-3'ün kalp yetmezliğindeki rolü tartışmalıdır. Çalışmamızdaki amaç KY hastalarında serum Caveolin-3 düzeylerinin değerlendirilmesidir. Metod: Çalışmamız 45 tane KY hastası, 45 tane sağlıklı bireyden oluşturuldu. Çalışma prospektif olarak planlandı. Hasta grubu Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran KY hastalarından oluşturuldu. Kontrol grubu Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvuran sağlıklı bireylerden oluşturuldu. Her iki grubun demografik ve klinik özellikleri kayıt edildi. Her iki gruptan kan alındı ve serum Cav-3 düzeyleri değerlendirildi. Hemogram, biyokimya, sedimantasyon, C-reaktif protein (CRP), NT-proBNP (N- terminal pro B tipi natriüretik peptid), d-dimer gibi kan parametreleri her iki grupta değerlendirildi. Her iki gruba ekokardiyografi (EKO) yapıldı. Sonrasında ekokardiyografi parametreleri, laboratuvar parametreleri ve Cav-3 düzeyleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: KY grubunda serum Cav-3 median değeri 4,83 [2,81-24,00] ng/L idi. KY olmayan grubun serum Cav-3 median değeri 3,97 [1,40-24,00] ng/L idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Heart failure (HF) is a complicated clinical syndrome resulting from disturbance of ventricular filling or blood ejection for any structural or functional reason. Caveolin-3 (Cav-3) is a protein involved in T tubule formation and function in cardiac ventricular myocytes, the functional importance of the caveolin family in the cardiovascular system is that the loss of caveolin leads to the development of severe cardiac pathology. The role of caveolin-3 in HF is controversial. The aim of our study is to evaluate serum Caveolin-3 levels in HF patients. Method: Our study consisted of 45 HF patients and 45 healthy individuals. The study was planned prospectively. The patient group consisted of HF patients who applied to the cardiology outpatient clinic of Adıyaman Training and Research Hospital. The control group consisted of healthy individuals who applied to the cardiology outpatient clinic of Adıyaman Training and Research Hospital. Demographic and clinical characteristics of both groups were recorded. Blood was drawn from both groups and serum Cav-3 levels were evaluated. Blood parameters such as hemogram, biochemistry, sedimentation, Creactive protein (CRP), NT-proBNP (N-terminal pro B type natriuretic peptid), d-dimer were evaluated in both groups. echocardiography (ECHO) was performed in both groups. Afterwards, echocardiographic parameters, laboratory parameters and Cav-3 levels were compared between the groups. Results: The median serum Cav-3 value in the HF group was 4,83 [2,81-24,00] ng/L. The median serum Cav-3 value in the group without HF was 3,97 [,40-24,00] ng/L.