Tüketicilerin akıllı ev sistemlerini benimsemesi üzerine bir araştırma
A research on consumers' adoption of smart home systems
  1. Tez No: 798130
  2. Yazar: ONUR MUÇO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın temel amacını, tüketicilerin akıllı ev sistemlerini benimsemesi üzerinde etkili olan faktörlerin tespit edilmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda algılanan fayda, algılanan risk, işlevsellik ve fiyat gibi faktörler arasındaki ilişkiler ve bunların akıllı ev sistemlerini benimseme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, medeni durum ve gelir düzeyinin bunlara yönelik yaklaşımı anlamlı olarak farklılaştırıp farklılaştırmadığı da incelenmiştir. Araştırma sonucunda tüketicilerin, genel olarak akıllı evleri ve akıllı ev sistemlerini benimseme düzeylerinin ortanın üzerinde bir seviyede olduğu görülmüştür. Önemli bir düzey farkı olmasa da fiyat, algılanan fayda ve işlevsellik; akıllı ev sistemlerinin benimsenmesi üzerinde etkili olan ilk üç faktör olarak dikkat çekmiştir. Ayrıca akıllı evlerin benimsenmesine yönelik faktörlerin tamamı arasındaki ilişkiler orta ve çok güçlü düzeyde pozitif ve anlamlı bulunmuştur. Son olarak, akıllı evlere yaklaşımın cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, medeni durum ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the factors that affect consumers' adoption of smart home systems. In this context, the relationships between factors such as perceived benefit, perceived risk, functionality and price and their effects on smart home systems adoption were investigated. In addition, it was also examined whether gender, age group, education level, marital status and income level significantly differentiated the approach towards them. As a result of the research, it has been seen that the level of adoption of smart homes and smart home systems in general is above the middle level. Price, perceived usefulness and functionality, although not a significant level difference; It has attracted attention as the first three factors that have an impact on the adoption of smart home systems. In addition, the relationships between all the factors for the adoption of smart homes were found to be medium and very strong, positive and significant. Finally, the approach to smart homes showed significant differences according to gender, age group, education level, marital status and income level.