Consumers' attitudes toward and intentions to adopt smart home technologies
Tüketicilerin akıllı ev teknolojilerine yönelik tutumları ve benimseme niyetleri
  1. Tez No: 800712
  2. Yazar: BİRGÜL BAŞARIR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ASLIHAN NASIR, PROF. DR. HANDE BAHAR TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Akıllı evler, kullanıcılarının ihtiyaçlarını ve isteklerini yerine getiren çeşitli hizmetler sunmak adına farklı akıllı ev teknolojilerinden (SHT) yararlanır. Bu teknolojiler akıllı yaşamın kilit unsurlarındandır. Diğer taraftan, akıllı ev pazarı potansiyel faydalarına kıyasla halen yavaş büyümektedir. Bu nedenle, bu çalışma, tüketicilerin akıllı ev teknolojilerine yönelik tutumlarını ve benimseme niyetlerini anlamak adına, inovasyon yayılımı teorisine (DOI) dayanan ve tüketicilerin akıllı ev inovasyonu özelliklerine ilişkin öznel algıları inceleyen bir araştırma modeli önermektedir. Bu amaçla, teknolojinin benimsenmesi ve akıllı evler ile ilgili mevcut literatür incelenmiş ve 13 uzman görüşmesinden çıkarılan bağlamsal faktörlerin de katkısıyla akıllı ev inovasyonu özellikleri tamamlanmıştır. Nihai araştırma modeli, yüz yüze anket yoluyla 995 kişiden toplanan veriyle test edilmiştir. Analiz sırasında tüketiciler, teknolojiye hazır olma endeksi (TRI) 2.0'da yer alan, teknoloji ile ilgili kişilik özelliklerine göre anlamlı segmentlere ayrılmıştır. Bu segmentler arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmak adına akıllı ev benimseme belirleyicileri segmentler bazında da incelenmiştir. Ek olarak, akıllı ev teknolojilerinin benimsenmesindeki farklılıklar, yaşam tarzı özelliklerine istinaden bulunan tüketici segmentleri, demografik ve sosyoekonomik özellikler, önceki deneyimler ve konut yapısına dayalı olarak araştırılmıştır. Bu çalışma, tüketici davranışı bağlamında inovasyonun benimsenmesinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Smart homes embrace different smart home technologies (SHT) to offer various services to fulfill their users' needs and wants. They are one of the key enablers of smart living. Conversely, SHT penetration is still growing slowly compared to its potential benefits. Thus, this dissertation proposes a diffusion of innovation (DOI) based integrated research model for understanding consumers' attitudes toward and intentions to adopt smart home technologies, through subjective perceptions of the innovation characteristics. For this purpose, the existing literature on technology adoption and smart homes is examined and innovation characteristics are complemented with the contextual factors extracted from 13 expert interviews. The final research model is tested with the data collected from 995 individuals via a face-to-face survey. During the analysis, consumers are clustered into meaningful segments regarding their technology-related traits stemming from the technology readiness index (TRI) 2.0, and smart home adoption determinants are explored for these consumer segments to reveal segment-based distinctions. Additionally, differences in SHT adoption are investigated based on lifestyle attributes-based consumer segments, demographics, socioeconomics, prior experience, and housing structure. This research contributes to understanding the adoption of innovations in the consumer behavior context.