Ergenlerde algılanan anne baba tutumu, duygu düzenleme ve bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived parenting attitude, emotion regulation and cognitive flexibility in adolescents
  1. Tez No: 953668
  2. Yazar: EDA NUR BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma ergenlerin algıladıkları anne baba tutumları, duygu düzenleme ve bilişsel esneklik arasındaki ilişkiyi inceleme amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen çalışmanın örneklemini, Ankara ilinde lise düzeyinde öğrenim gören 274 kız ve 157 erkek olmak üzere toplam 431 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri“ Kişisel Bilgi Formu”,“Anne Baba Tutum Ölçeği”,“Ergenler İçin Bilişsel Esneklik Ölçeği”ve“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem T-testi, Anova testi, anlamlı farklılıkların belirlenmesinde Post Hoc testleri, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular, ergenlerin algıladıkları anne baba tutumlarının cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediğini ortaya koymuştur. Duygu düzenleme alt boyutlarında ise kızların içsel işlevsel olmayan ve dışsal işlevsel duygu düzenleme puanları erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Öte yandan, erkeklerin bilişsel esneklik puan ortalamaları kızlardan yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf düzeyi değişkenine göre; demokratik tutum, içsel işlevsel olmayan, dışsal işlevsel ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme puanlarında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Aile tipi değişkenine göre anne baba tutumları, duygu düzenleme ve bilişsel esneklik puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Algılanan demokratik tutum ile içsel ve dışsal işlevsel duygu düzenleme arasında pozitif; işlevsel olmayan duygu düzenleme arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bilişsel esneklik ile içsel ve dışsal işlevsel duygu düzenleme arasında pozitif, içsel ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme ile ise negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ergenlerin algıladıkları anne baba tutumları ve bilişsel esneklik düzeylerinin duygu düzenlemeyi anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between adolescents' perceived parental attitudes, emotion regulation, and cognitive flexibility. Conducted using a relational survey model, the study included 431 high school students (274 females and 157 males) from Ankara, Türkiye. Data were collected through the“Personal Information Form,”“Parental Attitude Scale,”“Cognitive Flexibility Scale for Adolescents,”and“Emotion Regulation Scale for Adolescents.”Data were analyzed using İndependent Samples T-test, Anova, Post Hoc tests, Pearson correlation, and regression analysis. Results showed no significant gender differences in perceived parental attitudes. However, female students scored higher on internal dysfunctional and external functional emotion regulation, while males scored higher on cognitive flexibility. Significant differences were found in democratic attitudes and emotion regulation subscales based on grade level, but not on family type. Perceived democratic attitudes were positively associated with internal and external functional regulation and negatively with dysfunctional strategies. Similarly, cognitive flexibility was positively correlated with functional and negatively with dysfunctional emotion regulation. It was concluded that both perceived parental attitudes and cognitive flexibility significantly predicted emotion regulation. Findings were discussed within the framework of relevant literature.