Sabit kuvvet üreten özgün bır esnek tutucu tasarımı
A novel constant force compliant gripper mechanism design
- Tez No: 798250
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN PARLAKTAŞ, PROF. DR. ENGİN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezin amacı, sabit kuvvetli özgün bir tutucu mekanizması tasarlamaktır. Tasarım, bir tarafı sabit, tutucu tarafı serbest olan yekpare bir tutma mekanizmasıdır. Mekanizma dört esnek mafsala sahiptir ve değişken bir kıskaç aralığı boyunca yaklaşık sabit bir kuvvet üretir. Mekanizma simetriktir; bu nedenle analitik model için bir taraf dikkate alınır. Bu mekanizmanın matematiksel modeli Pseudo-Rigid Body Method kullanılarak oluşturulur. Matematiksel modelin parametreleri analitik olarak hesaplanır ve daha sonra sabit kuvvetli bir kıskaç elde etmek için optimize edilir. Son olarak, bu mekanizma sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiş ve matematiksel model ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design a novel constant-force compliant gripper mechanism. The design is a monolithic holding mechanism which is fixed on one side and free on the gripper side. The mechanism has four compliant hinges and produces an approximate constant force along a variable range of gripper. The mechanism is symmetric; thus, one side is considered for the analytic model. The mathematical model of this mechanism is to be created using the Pseudo-Rigid Body Method. The parameters of the mathematical model are calculated analytically and then optimized to obtain a constant force gripper. Finally, this mechanism is analyzed by finite element method and compared with the mathematical model.