Genç bireylerin evlilik öncesi tarama programları hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes of young individuals about premarital screening programs
- Tez No: 798269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Evlilik öncesi tarama programı hakkında genç bireylerin sosyodemografik özelliklerinin, evlilik öncesi tarama programı hakkındaki bilgi ve tutumları ile ilişkisinin değerlendirmesi amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı tipte olan çalışmamızda, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniklerine 01.10.2022-31.12.2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üzeri ve 40 yaş altı olan bireyler dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the relationship between the sociodemographic characteristics of young individuals about the premarital screening program and their knowledge and attitudes about the premarital screening program.Materials and Methods: In our cross-sectional, descriptive study, individuals over the age of 18 and under the age of 40 who applied to Bolu Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital polyclinics between 01.10.2022 and 31.12.2022 were included. An evaluation form created by the researchers by scanning the relevant literature on sociodemographic information and premarital screening programs was applied to the participants. Results: There were 157 female participants (64.3%) and 87 male participants (35.7%) in the study.