Üniversite öğrencilerinin bağlanma biçimlerinin ve kültürel değerlerinin evlilik rol beklentilerine etkisi
The influence of university students' attachment styles and cultural values on marital role expectations
  1. Tez No: 967513
  2. Yazar: ÖZDEN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKARÇAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Konya'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde öğrenim gören 531 öğrencinin evlilik rol beklentilerini; erken dönem bağlanma biçimleri ve bireysel kültürel değerler bağlamında incelemektedir. Araştırma, ilişkisel tarama deseniyle yürütülmüş ve veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmış olup veri toplama aracı olarak Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Bireysel Kültür Değerleri Ölçeği ve Evlilik Rol Beklentileri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 programıyla analiz edilmiş; değişkenler arası ilişkiler korelasyon analizi, gruplar arası farklar bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Bulgular; güvenli bağlanmanın eşitlikçi, kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın ise geleneksel rol beklentilerini güçlendirdiğini göstermektedir. Erillik ve güç mesafesi geleneksel beklentileri artırırken; belirsizlikten kaçınma ve uzun erimlilik eşitlikçi rol beklentilerini desteklemiştir. Açıklanan varyans ise %34,3 olmuştur. Cinsiyete dayalı analizler ise kadın öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek eşitlikçi rol beklentilerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, kaygılı bağlanma ve erkek cinsiyeti değişkenlerinin her birinin geleneksel rol beklentilerini pozitif yönde yordadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, evlilikteki rol beklentilerinin yalnızca bireysel bağlanma biçimleriyle değil aynı zamanda bireyin sahip olduğu kültürel değer yönelimleriyle birlikte şekillendiğini göstermektedir. Bu durum, genç bireylerin psikodinamik özelliklerinin ve kültürel eğilimlerinin eşzamanlı değerlendirilmesinin, evlilik öncesi danışmanlık süreçleri ve toplumsal cinsiyet eşitliği temelli sosyal hizmet programları açısından bütüncül müdahale modellerine temel oluşturabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel motivasyonu; bireylerin evlilik rol beklentilerini çok boyutlu bir çerçevede analiz ederek sağlıklı ve eşitlikçi evlilik ilişkilerinin toplumsal düzeyde yaygınlaştırılmasına katkı sunmak; ilgili literatüre katkı sağlamak ve sosyal hizmet alanına yönelik uygulamaya dönük politika ve program önerileri geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the marital role expectations of 531 students enrolled in public and foundation universities in Konya, within the framework of early attachment styles and individual cultural values. The research was conducted using a correlational survey design, and data were collected through an online questionnaire. The instruments employed were the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Individual Cultural Values Scale, and the Marital Role Expectations Scale. Data analysis was carried out using SPSS 25 software. Correlational analysis was used to examine relationships between variables, while independent samples t-tests and one-way ANOVA were utilized to assess group differences. The findings revealed that secure attachment predicts egalitarian role expectations, whereas anxious and avoidant attachment styles are associated with traditional role expectations. Furthermore, masculinity and power distance were found to reinforce traditional expectations, while uncertainty avoidance and long-term orientation supported egalitarian role expectations. The explained variance was 34.3%. Gender-based analyses indicated that female students reported significantly higher egalitarian role expectations compared to male students. Additionally, both anxious attachment and male gender significantly predicted traditional role expectations. These findings suggest that marital role expectations are shaped not only by individual attachment patterns but also by the cultural value orientations of individuals. In this context, the simultaneous consideration of young individuals' psychodynamic characteristics and cultural tendencies can provide a comprehensive framework for premarital counseling processes and gender equality-based social work programs. Accordingly, the main motivation of this study is to contribute to the promotion of healthy and egalitarian marital relationships on a societal level by analyzing individuals' marital role expectations through a multidimensional lens, enriching the relevant literature, and offering practical policy and programmatic suggestions for the field of social work.