Aile hekimliği polikliniğine başvuran bireylerde sağlık okuryazarlığı düzeyi ile spinal musküler atrofi bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy level and spinal muscular atrophy knowledge level in individuals applying to family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 939301
  2. Yazar: ASLI HATUN SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Spinal Musküler Atrofi (SMA), hızlı ilerleyen ve geri dönüşümsüz motor nöron kaybıyla seyreden, henüz kesin tedavisi olmayan genetik geçişli bir hastalık olup; erken tanı için yenidoğan taramaları, taşıyıcılık belirlenmesi için ise evlilik öncesi tarama programları mevcuttur. Sağlık okuryazarlığı; bireylerin sağlık halini koruma, geliştirme ve hastalıkları önlemek için sağlık bilgilerine ulaşma, değerlendirme ve bilinçli kararlar alma yetkinliğidir. Bu çalışmada aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerin sağlık okuryazarlığı düzeylerinin, Spinal Musküler Atrofi bilgi düzeyleri üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte yapılan bu çalışma, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 01.03.2025 ile 01.04.2025 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası 338 kişi ile yapılmıştır. Sağlık okuryazarlık düzeyini değerlendiren 12 maddeden oluşan Sağlık Okuryazarlığı-Kısa Form Ölçeği ile birlikte sosyodemografik verilerin sorgulandığı 11, SMA hakkında bilgi soruları ve sağlık okuryazarlık tanımıyla ilgili 26 olmak üzere toplam 49 sorudan oluşan anket çalışması katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Spinal Muscular Atrophy (SMA) is a genetically inherited disease with rapid progression and irreversible motor neuron loss, for which there is no definitive cure yet; newborn screening programs are available for early diagnosis and premarital screening programs are available for carrier identification. Health literacy is the ability to access and evaluate health information and make informed decisions to protect and improve health and prevent diseases. The aim of this study was to investigate the effect of health literacy levels of individuals aged 18-65 years who applied to the family medicine outpatient clinic on the level of knowledge about Spinal Muscular Atrophy. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with 338 people aged 18-65 years who applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Family Medicine Outpatient Clinics between 01.03.2025 and 01.04.2025. The Health Literacy-Short Form Scale, which consists of 12 items assessing the level of health literacy, and a questionnaire consisting of a total of 49 questions, including 11 questions about sociodemographic data, 11 questions about SMA and 26 questions about the definition of health literacy, were applied face-to-face to the participants. SPSS 26.0 program was used for data analysis.