Simulating and modeling the strengthen behavior of reinforced concrete T- section beam
- Tez No: 798352
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
T-profil elemanlarının yapısal işlenebilirliği, bölümün, bölümdeki flanş ve ağ parçasının birlikte bölümün iç mukavemetini artırmada önemli bir rol oynayabileceği sıkıştırma gerilimlerini kaldırabilme kabiliyetini artırmak için önemli bir anahtar çözümdür. Çalışma, analitik rutininde, 50 kN/m'den başlayarak yüksek büyüklükte dış yüklemeye maruz kalan T kesiti için yapısal analizle başladı. çalışma, bölümün geometrisi de dahil olmak üzere elemanın iç mukavemetini belirlemek için kullanılan gerekli denklemi belirledi. Çalışma daha sonra analizi, elemanın yapısal performansının parametrelerini toplayan yeni denklemler türetmeye kaydırır. Denklemdeki nihai ihtiyaç duyulan momentin bağlanması, tasarımın kabulüne ve elemanın gücüne önemli bir görünüm kazandırdı. Türetilmiş denklem, daha iyi tasarım koşulları için büyüklüğünün birden fazla olması gereken kalıntı terimini (R) verir. Çalışma, T kesitindeki her parametre için çok sayıda ilişki kurmuştur (flanş derinliği, flanş genişliği, elemanın etkin derinliği, donatı ve gövde genişliği dahil). Çalışma, tasarım konseptlerinin ihtiyaç duyulan amaca uygun olduğu kalıntının büyüklüğünü vermek için kullanılan uygulanabilir denkleme ulaşmak için belirli bir şeklin noktalarına eğri uydurma teknikleri uygulayarak ilişkileri işledi. Ana parametreleri içeren daha basit bir denklem formu oluşturmaya yönelik eğri uydurma denkleminin toplanması, T-Kesiti tasarım konseptlerini geliştirmek için yapılmıştır. Denklem, tasarımda atanacak her parametre için minimum büyüklüğü araştırmak için kullanılabilir. T-kesit vakalarının simülasyonu ANSYS programı kullanılarak yapılmıştır. Simülasyon sonuçları çekme boyutlu vakalar için yapılmış ve sonuçlar 3d görüntülerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The structural workability of T-section members are important key solution to increase the capability of the section to handle the compression stresses in which the flange in the section and the web part can play together considerable role in the increasing of the section internal strength. The study started in its analytical routine by structural analysis for the T-section that used to face high magnitude of external loading starting from 50 kN/m. the study set the needed equation that used to identify the internal strength of the member including the geometry of the section. The study then move the analysis into deriving new equations that collected in them the parameters of the structural performance of the member. The linking of the ultimate needed moment in the equation gave important looking to design acceptance and the strength of the member. The derived equation give the residual term (R) in which its magnitude must be more than one for better design conditions. The study made many number of relationships for each parameter in the T-section (including depth of flange, width of flange, effective depth of member, reinforcement, and width of web). The study processed the relationships by applying curve fitting techniques into the dots of a specific figure to reach the applicable equation that used to give the magnitude of the residual in which the design concepts been satisfied the needed purpose. Collection of the curve fitting equation toward building more simple form of equation that included the main parameters was made to improve the T-Section design concepts. The equation can be used to investigate the minimum magnitude for each parameter to be assigned in the design. The simulation of the T-section cases was made using ANSYS program. The simulation results was made for tow dimensional cases and the results were showed in 3d images.